Plugins - WP Event Manager - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (467 entries)

en: Confirm Password
it: Conferma la password

en: Category Filter
it: Filtro della categoria

en: Required
it: Obbligatorio

en: Not Required
it: Non obbligatorio

en: Multiple Files?
it: File multipli?

en: Pipe (|) separate options.
it: Linea verticale (|) per separare le opzioni.

en: N/A
it: N/D

en: The fields were successfully saved.
it: I campi sono stati salvati con successo.

en: Author
it: Autore

en: Reset to default
it: Reimposta alle impostazioni predefinite

en: Add field
it: Aggiungi campo

en: Validation
it: Convalida

en: Priority
it: Priorità

en: Placeholder / Options
it: Placeholder / Opzioni

en: Type
it: Tipo

en: Field Label
it: Etichetta

en: Organizer fields
it: Campi degli Organizzatori

en: Event fields
it: Campi degli Eventi

en: WP Editor
it: Editor di WP

en: Textarea
it: Area di testo

en: Term Select
it: Seleziona il termine

en: Term Multiselect
it: Selezione multipla del termine

en: Term Checklist
it: Lista di controllo dei termini

en: Select
it: Selezione

en: Repeated
it: Ripetuto

en: Number
it: Numero

en: Multiselect
it: Selezione multipla

en: Hidden
it: Nascosto

en: Button Options
it: Opzioni del pulsante

en: Button
it: Pulsante

en: Text
it: Testo

en: The fields were successfully reset.
it: I campi sono stati reimpostati con successo

en: Back End Form Fields
it: Campi di Back end

en: Front End Form Fields
it: Campi di Front end

en: Are you sure you want to reset your changes? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler reimpostare i cambiamenti? Questa azione non può essere annullata.

en: Are you sure you want to delete this row?
it: Sicuro di voler cancellare questa fila?

en: Field Editor
it: Editor del campo

note: Description of the plugin/theme
en: Manage event listings from the WordPress admin panel, and allow users to post events directly to your site.
it: Gestisci i listini degli eventi dal pannello di controllo di WordPress e permetti agli utenti di pubblicare eventi direttamente sul tuo sito.

en: Are you sure you want to delete this event?
it: Sicuro di voler cancellare questo evento?

en: Cancel
it: Annulla

en: Load previous listings
it: Carica i listini precedenti

en: Invalid file type. Accepted types:
it: Tipo di file non valido. Ecco quelli validi:

en: Your email
it: La tua email

en: Verify Password
it: Verifica password

en: Anywhere
it: Ovunque

en: Posted %s ago
it: Pubblicato %s fa

en: Posted on
it: Pubblicato il

en: Registration via "%s" listing on %s
it: Registrazione dal listino "%s" il %s

en: Inactive
it: Inattivo

en: Passwords must be at least 8 characters long.
it: Le password devono avere almeno 8 caratteri.

en: Uploaded files need to be one of the following file types: %s
it: I file caricati devono essere di una di queste tipologie: %s

en: Choose an event type&hellip;
it: Scegli un tipo di evento&hellip;

en: Choose a category&hellip;
it: Scegli una categoria&hellip;

en: This email is already registered, please choose another one.
it: Questa email è già registrata, scegline un'altra.

en: Your email address isn&#8217;t correct.
it: Il tuo indirizzo email non è corretto.

en: Invalid email address.
it: Indirizzo email non valido.

en: Reset
it: Reimposta

[ctx: post status]
en: Active
it: Attivo

[ctx: post status]
en: Pending payment
it: In attesa di pagamento

[ctx: post status]
en: Pending approval
it: In attesa di approvazione

[ctx: post status]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: post status]
en: Draft
it: Bozza

en: Upcoming %s
it: Prossimo %s

en: Display a list of upcoming listings on your site.
it: Visualizza l'elenco dei prossimi listini sul tuo sito.

en: Featured %s
it: %s in primo piano

en: Display a list of featured listings on your site.
it: Visualizza un elenco di listini in primo piano sul tuo sito.

en: Descending  (DESC)
it: Discendente (DISC)

en: Ascending (ASC)
it: Ascendente (ASC)

en: Order by
it: Ordina per

en: Number of listings to show
it: Numero di listini da mostrare

en: Recent %s
it: %s recenti

en: Display a list of recent listings on your site, optionally matching a keyword and location.
it: Visualizza un elenco di listini recenti sul tuo sito, con l'opzione di combinare parola chiave e location.

en: remove
it: rimuovi

en: Remove
it: Rimuovi

en: You can't delete ticket once it is added.You can make it private from settings tab.
it: Non è possibile eliminare un ticket dopo averlo aggiunto, ma è possibile renderlo privato dalla scheda delle Impostazioni.

en: Ticket Details
it: Dettagli del ticket

en: Select Some Options
it: Seleziona alcune Opzioni

en: No results match
it: Nessuna corrispondenza

en: Maximum file size: %s.
it: Dimensioni massime del file: %s.

en: %s submitted successfully. Your listing will be visible once approved.
it: %s è stato inviato con successo. Il tuo listino sarà visibile non appena approvato.

en: %s listed successfully. To view your listing <a href="%s">click here</a>.
it: %s è stato inserito nell'elenco con successo. Per vedere il tuo listino <a href="%s">fai clic qui</a>.

en: Organizer Details
it: Dettagli dell'Organizzatore

en: Create A New Event
it: Crea un Nuovo evento

en: You are editing an existing event. %s
it: Stai modificando un evento esistente. %s

en: Event Details
it: Dettagli dell'evento

en: Register for event
it: Iscriviti all'evento

en: To register for this event please visit the following URL:
it: Per iscriverti all'evento visita il seguente URL:

en: Register using webmail:
it: Iscriviti usando webmail:

en: To register for this event <strong>email your details to</strong> <a class="event_registration_email" href="mailto:%1$s%2$s">%1$s</a>
it: Per iscriverti all'evento <strong>invia per email i tuoi dati</strong> <a class="event_registration_email" href="mailto:%1$s%2$s">%1$s</a>

en: Recent Events
it: Eventi recenti

en: Your browser does not support JavaScript, or it is disabled. JavaScript must be enabled in order to view listings.
it: Il tuo browser non supporta JavaScript, oppure non è attivo. JavaScript deve essere attivo per poter visualizzare i listini.

en: Ticket Prices
it: Prezzi dei ticket

en: Any Event Type
it: Ogni tipo di evento

en: Any Category
it: Tutte le categoria

en: Category
it: Categoria

en: Any dates
it: Tutte le data

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Relist
it: Rielenca

en: Duplicate
it: Duplica

en: Mark cancelled
it: Marchio annullato

en: Mark not cancelled
it: Marchio non annullato

en: You do not have any active listings.
it: Non hai listini attivi.

en: You need to be signed in to manage your listings.
it: Devi accedere per poter gestire i tuoi listini.

en: Event Overview
it: Panoramica dell'evento

en: This listing has expired.
it: Questo listino è scaduto.

en: Share This Event
it: Condividi questo Evento

en: Organizer Social
it: Profilo sui social network dell'Organizzatore

en: Registration End Date
it: Data di fine Iscrizione

en: When & Where
it: Quando e Dove

en: Ticket Information
it: Informazioni sul ticket

en: Watch Video
it: Guarda il video

en: View More Details
it: Visualizza più dettagli

en: About
it: Info

en: Registrations have closed
it: Le iscrizioni sono chiuse

en: This event has been cancelled
it: Questo evento è stato annullato

en: There are currently no events.
it: Attualmente non ci sono eventi.

en: There are no events matching your search.
it: Non ci sono eventi corrispondendi alla tua ricerca

en: (optional)
it: (facoltativo)

en: Username
it: Nome utente

en: optionally
it: in via opzionale

en: If you don&rsquo;t have an account with us, just enter your email address and create a new one.  You will receive your password shortly in your email.
it: Non se non hai un account con noi, puoi crearne uno inserendo la tua email. Riceverai una password a breve nel tuo inbox.

en: Sign in
it: Accedi

en: Have an account?
it: Hai già un account?

en: Sign out
it: Esci

en: You are currently signed in as <strong>%s</strong>.
it: Sei collegato come <strong>%s</strong>.

en: Your account
it: Il tuo account

en: Load more listings
it: Carica più listini

en: Load more events
it: Carica più eventi

en: Action
it: Azione

en: Viewed
it: Visualizzato

en: Title
it: Titolo

en: Missing submission page.
it: Manca la pagina di invio

en: %s has been deleted
it: %s è stato eliminato

en: %s has been marked as not cancelled
it: %s è stato contrassegnato come non annullato.

en: This event is not cancelled
it: Questo evento non è annullato

en: %s has been cancelled
it: %s è stato annullato

en: This event has already been cancelled
it: Questo evento è già stato annullato

en: Invalid ID
it: ID non valido

en: ← Edit listing
it: ← Modifica il listino

en: Submit Listing →
it: Invia il listino

en: You must be signed in to post a new listing.
it: Devi accedere per poter pubblicare un nuovo listino.

en: Password is not valid.
it: La Password non è valida

en: Invalid Password: %s
it: Passord non valida: %s

en: Passwords must match.
it: Le password devono corrispondere

en: Please enter your email address.
it: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Please enter a username.
it: Inserisci un nome utente

en: Please enter a valid registration email address or URL
it: Inserisci un indirizzo email o URL valido per la registrazione

en: Please enter a valid registration URL
it: Inserisci un URL valido per la registrazione

en: Please enter a valid registration email address
it: Inserisci un indirizzo email valido per la registrazinoe

en: "%s" (filetype %s) needs to be one of the following file types: %s
it: "%s" (filetype %s) deve essere uno dei seguenti tipi di file: %s

en: %s is invalid
it: %s non è valido

en: %s is a required field
it: %s è un campo obbligatorio

en: Twitter URL e.g http://twitter.com/yourorganizer
it: Twitter URL ad esempio http://twitter.com/yourorganizer

en: e.g http://www.example.com
it: ad esempio http://www.example.com

en: Ticket Price
it: Prezzo del Ticket

en: e.g. "Berlin","London"
it: ad esempio: "Berlino","Londra"

en: Enter an email address or website URL
it: Inserisci un indirizzo email o URL di sito web

en: Registration email/URL
it: Email/URL di registrazione

en: Registration URL
it: URL di registrazione

en: Registration email
it: Email di registrazione

en: Done
it: Fatto

en: Preview
it: Anteprima

en: Submit Details
it: Invia dati

en: View &rarr;
it: Visualizza &rarr;

en: Your changes have been saved.
it: Le tue modifiche sono state salvate

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Invalid listing
it: Listino non valido

en: Preview <span class="count">(%s)</span> | Preview <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Anteprima <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Anteprime <span class="count">(%s)</span>

en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Scaduto <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Scaduti <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post status]
en: Expired
it: Scaduto

en: This is where you can create and manage %s.
it: Qui puoi creare e gestire %s

en: Use as organizer logo
it: Usa come logo dell'organizzatore

en: Remove organizer logo
it: Rimuovi il logo dell'organizzatore

en: Set organizer logo
it: Imposta il logo dell'organizzatore

en: Organizer Logo
it: Logo dell'organizzatore

en: No %s found in trash
it: Nessun %s nel cestino

en: No %s found
it: Nessuno %s

en: View %s
it: Visualizza %s

en: New %s
it: Nuovo %s

en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

[ctx: Event permalink - resave permalinks after changing this]
en: event
it: evento

[ctx: Post type archive slug - resave permalinks after changing this]
en: events
it: eventi

en: Events
it: Eventi

en: Event
it: Evento

[ctx: Event type slug - resave permalinks after changing this]
en: event-type
it: tipo-evento

en: Event types
it: Tipi di evento

en: Event type
it: Tipo di evento

en: New %s Name
it: Nuovo nome %s

en: Add New %s
it: Aggiungi nuovo %s

en: Update %s
it: Aggiorna %s

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Parent %s:
it: %s genitore:

en: Parent %s
it: %s genitore

en: All %s
it: Tutti i %s

en: Search %s
it: Cerca %s

[ctx: Event category slug - resave permalinks after changing this]
en: event-category
it: categoria-evento

en: Event categories
it: Categorie evento

en: Event category
it: Categoria evento

en: Organizer
it: Organizzatore

en: Geocoding error
it: Errore di geocodifica

en: Query limit reached
it: Limite query raggiunto

en: No results found
it: Nessun risultato

en: Any Ticket Price
it: Qualsiasi prezzo di ticket

en: Next Year
it: Prossimo anno

en: Next Month
it: Prossimo mese

en: Next Weekend
it: Prossimo weekend

en: Next Week
it: Prossima settimana

en: This Year
it: Quest'anno

en: This Month
it: Questo mese

en: This Weekend
it: Questo weekend

en: This Week
it: Questa settimana

en: Tomorrow
it: Domani

en: Today
it: Oggi

en: Any Date
it: Qualsiasi data

en: You must be logged in to upload files using this method.
it: Devi accedere per poter caricare file con questo metodo

en: Search completed. Found %d matching record. | Search completed. Found %d matching records.
it[0]: Ricerca completata. %d combinazione trovata
it[1]: Ricerca completata. %d combinazioni trovate

en: located in &ldquo;%s&rdquo;
it: si trova in &ldquo;%s&rdquo;

en: Enter the ID of the user, or leave blank if submitted by a guest.
it: Inserisci l'ID dell'utente o lascia vuoto se inviato da un ospite.

en: Change
it: Modifica

en: Guest User
it: Utente ospite

en: Add file
it: Aggiungi file

en: Upload
it: Carica

en: Use file
it: Usa file

en: Most Used
it: Più usati

en: %s Data
it: %s dati

en: Posted by
it: Pubblicato da

en: yyyy-mm-dd
it: aaaa-mm-gg

en: Listing Expiry Date
it: Scadenza del listino

en: Featured listings will be sticky during searches, and can be styled differently.
it: I listini in primo piano saranno in evidenza durante le ricerche e potrebbero avere uno stile diverso.

en: Featured Listing
it: Listino in primo piano

en: Cancelled listings will no longer accept registration.
it: I listini annullati non saranno accettati per la registrazione.

en: Event Cancelled
it: Evento annullato

en: Instagram URL e.g http://www.instagram.com/yourcompany
it: URL di Instagram ad esempio http://www.instagram.com/yourcompany

en: Pinterest URL e.g http://www.pinterest.com/yourcompany
it: Pinterest URL ad esempio http://www.pinterest.com/yourcompany

en: Xing URL e.g http://www.xing.com/companies/yourcompany
it: URL di  Xing ad esempio http://www.xing.com/companies/yourcompany

en: Twitter username
it: Nome utente Twitter

en: Linkedin URL e.g http://www.linkedin.com/company/yourcompany
it: URL di  Linkedin ad esempio http://www.linkedin.com/company/yourcompany

en: Facebook URL e.g http://www.facebook.com/yourcompany
it: URL di  Facebook ad esempio http://www.facebook.com/yourcompany

en: Google+ URL e.g http://plus.google.com/yourcompany
it: URL di  Google+ ad esempio http://plus.google.com/yourcompany

en: Youtube Channel URL e.g http://www.youtube.com/channel/yourcompany
it: URL del canale di Youtube ad esempio http://www.youtube.com/channel/yourcompany

en: A link to a video about your organization
it: Link a un video sulla tua organizzazione

en: Your organization tagline
it: Il motto della tua organizzazione

en: Tagline
it: Motto

en: Website URL e.g http://www.yourorganization.com
it: URL sito web ad esempio http://www.yourorganization.com

en: Website
it: Sito web

en: Enter your email address
it: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Organization Email
it: Email organizzazione

en: Enter contact person name in your organization
it: Inserisci il nome di una persona di contatto per la tua organizzazione

en: Contact Person Name
it: Nome della persona di contatto

en: Organizer Description
it: Descrizione dell'organizzatore

en: Enter the name of the organization
it: Inserisci il nome dell'organizzazione

en: Organization name
it: Nome dell'organizzatore

en: Please enter registration deadline
it: Inserire una scadenza per la registrazione

en: Registration Deadline
it: Scadenza registrazione

en: e.g http://ww.example.com
it: esempio: http://ww.example.com

en: Link To Event Page
it: Link alla pagina evento

en: Please enter ticket price
it: Inserisci il prezzo del ticket

en: Price
it: Prezzo

en: Free
it: Gratis

en: Paid
it: Pagato

en: Ticket Options
it: Opzioni ticket

en: Please enter event end time
it: Inserisci l'orario di fine dell'evento

en: End Time
it: Orario di fine

en: Please enter event end date
it: Inserisci la data di fine dell'evento

en: End Date
it: Data di fine

en: Please enter event start time
it: Inserisci la data di inizio dell'evento

en: Start Time
it: Orario di inizio

en: Please enter event start date
it: Inserisci la data di inizio dell'evento

en: Start Date
it: Data di inizio

en: 24 hour format
it: Formato 24 ore

en: 12 hour format
it: Formato 12 ore

en: Time Format
it: Formato orario

en: Description
it: Descrizione

en: Event Banner
it: Banner evento

en: e.g. "Berlin","Munich"
it: esempio "Berlino","Monaco"

en: Leave this blank if the location is not important
it: Lascia vuoto questo spazio se la location non è importante

en: Please enter pincode (Area code)
it: Inserisci un codice pin (codice area)

en: Please enter street name and number
it: Inserire il nome della via e il numero civico

en: Address
it: Indirizzo

en: Please enter the venue name
it: Inserisci il nome della location

en: Venue Name
it: Nome luogo

en: Yes
it: Sì

en: Online Event
it: Evento online

en: This field is required for the "registration" area to appear beneath the listing.
it: Questo campo è obbligatorio per far apparire l'area "registrazione" sotto al listino.

en: URL or email which attendees use to register
it: URL o email che gli invitati usano per iscriversi

en: Registration Email or URL
it: Email o URL di registrazione

en: Total View Count
it: Conteggio totale delle visualizzazioni

en: Help other users on the forums
it: Aiuta altri utenti nel forum

en: Contribute code or report a bug
it: Contribuisci al codice o segnala un problema

en: Contribute a localization
it: Contribuisci alla traduzione

en: Leave a positive review
it: Lascia una recensione positiva

en: There are many ways to support open-source projects such as WP Event Manager, for example code contribution, translation, or even telling your friends how awesome the plugin (hopefully) is. Thanks in advance for your support - it is much appreciated!
it: Ci sono svariati modi per sostenere i progetti open-source come WP Event Manager, ad esempio contribuire al codice, alle traduzioni o semplicemente facendo sapere ai tuoi amici quanto è fantastico il plugin :) Grazie in anticipo per il tuo sostegno!

en: Support the Ongoing Development of this Plugin
it: Sostieni lo sviluppo continuativo di questo Plugin

en: And don't forget, if you need any more help using <em>WP Event Manager</em> you can consult the %1$sdocumentation%2$s or %3$spost on the forums%2$s!
it: E ricorda che se ti serve aiuto per l'uso di <em>WP Event Manager</em> puoi consultare la %1$sdocumentazione%2$s o %3$sgli articoli sul forum%2$s!

en: Find out more about the front-end event dashboard
it: Maggiori informazioni sul front-end della bacheca degli eventi

en: View the event dashboard
it: Visualizza la bacheca degli eventi

en: Add the [events] shortcode to a page to list events
it: Aggiungi lo shortcode [events] a una pagina per elencare gli eventi

en: View submitted event listings
it: Visualizza i listini degli eventi inviati

en: Find out more about the front-end event submission form
it: Maggiori informazioni sul front-end del formulario di invio eventi

en: Add an event via the front-end
it: Aggiungi un evento tramite il front-end

en: Add an event via the back-end
it: Aggiungi un evento tramite il back-end

en: Tweak the plugin settings
it: Modifica leggermente le impostazioni del plugin

en: Looks like you're all set to start using the plugin. In case you're wondering where to go next:
it: Sei pronto per usare il plugin. Se non sai come proseguire:

en: All Done!
it: Fatto!

en: Skip this step
it: Salta questo passaggio

en: This page allows users to browse, search, and filter event listings on the front-end of your site.
it: Questa pagina permette agli utenti di cercare e filtrare i listing eventi sul front end del sito.

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Events
it: Eventi

en: If you plan on managing all listings from the admin dashboard you can skip creating this page.
it: Se hai in programma di gestire i listini dlla bacheca dell'amministrazione, puoi saltare la creazione di questa pagina.

en: This page allows peoples to manage and edit their own events from the front-end.
it: Questa pagina permette di gestire e modificare i propri eventi dal front-end.

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Event Dashboard
it: Bacheca degli eventi

en: If you do not want to accept submissions from users in this way (for example you just want to post events from the admin dashboard) you can skip creating this page.
it: Se non vuoi acettare invii da utenti in questo modo (ad esempio, se vuoi solamente postare eventi dal dashboard) puoi saltare questo passaggio.

en: This page allows peoples to post events to your website from the front-end.
it: Questa pagina permette di pubblicare eventi sul tuo sito dal front-end.

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Post an Event
it: Pubblica un evento

en: Content Shortcode
it: Shortcode del contenuto

en: Page Description
it: Descrizione della pagina

en: Page Title
it: Titolo della pagina

en: <em>WP Event Manager</em> includes %1$sshortcodes%2$s which can be used within your %3$spages%2$s to output content. These can be created for you below. For more information on the event shortcodes view the %4$sshortcode documentation%2$s.
it: <em>WP Event Manager</em> include %1$sshortcodes%2$s che può essere usato in %3$spages%2$s per creare contenuti. Possono essere creati qui sotto. Per maggiori informazioni sugli shortcode eventi, rimandiamo a %4$sshortcode documentation%2$s.

en: Page Setup
it: Impostazioni della pagina

en: Skip setup. I will setup the plugin manually
it: Salta le impostazioni. Voglio impostare il plugin manualmente

en: Continue to page setup
it: Continua la configurazione della pagina

en: If you want to skip the wizard and setup the pages and shortcodes yourself manually, the process is still relatively simple. Refer to the %sdocumentation%s for help.
it: Se vuoi saltare il wizard e impostare le pagine e gli shortcode manualmente, il procedimento è relativamente semplice.  Rimandiamo a %sdocumentation%s per assistenza.

en: This setup wizard will help you get started by creating the pages for event submission, event management, and listing your events.
it: Il Wizard ti aiuterà a cominciare creando le pagine per l'invio, la gestione e i listini degli eventi.

en: Thanks for installing <em>WP Event Manager</em>!
it: Grazie per aver installato <em>WP Event Manager</em>!

en: Setup Wizard Introduction
it: Introduzione della configurazione attraverso Wizard

en: 3. Done
it: 3. Fatto

en: 2. Page Setup
it: 2. Impostazioni pagina

en: 1. Introduction
it: 1. Introduzione

en: WP Event Manager Setup
it: Configurazione di WP Event Manager

en: Setup
it: Configurazione

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Select a page&hellip;
it: Seleziona una pagina&hellip;

en: --no page--
it: --nessuna pagina--

en: Settings successfully saved
it: Impostazioni salvate con successo

en: Select the page where you have placed the [events] shortcode. This lets the plugin know where the event listings page is located.
it: Seleziona la pagina in cui ha posizionato gli shortcode di [events]. QUesto permette al plugin di sapere dove si trova la pagina di listing eventi.

en: Event Listings Page
it: Pagina dei listini degli eventi

en: Select the page where you have placed the [event_dashboard] shortcode. This lets the plugin know where the dashboard is located.
it: Seleziona la pagina in cui hai inserito lo shortcode di [event_dashboard]. Questo permette al plugin di sapere dove si trova la bacheca.

en: Event Dashboard Page
it: Pagina della bacheca degli eventi

en: Select the page where you have placed the [submit_event_form] shortcode. This lets the plugin know where the form is located.
it: Seleziona la pagina in cui hai inserito lo shortcode di [submit_event_form]. Questo permette al plugin di sapere dove si trova il modulo.

en: Submit Event Form Page
it: Invia la pagina modulo dell'evento

en: Pages
it: Pagine

en: If enabled each event can have more than one category. The metabox on the post editor and the select box for event category on the frontend event submission form are changed by this.
it: Se abilitato, ogni evento può avere più di una categoria. Il metabox sull'editor e il box selezionato per la categoria evento sul frontend del modulo di invio dell'evento  verranno così modificati.

en: Enable multi select event category for event listing submission
it: Abilita la multiselezione per categorie eventi per l'invio listing.

en: Multi-select Event Category For Submission
it: Categoria a selezione multipla degli eventi per l'Invio

en: If enabled each event can have more than one type. The metabox on the post editor and the select box for event type on the frontend event submission form are changed by this.
it: Se abilitato, ogni evento può avere più di una tipologia. Il metabox sull'editor e il box selezionato per la categoria di evento sul frontend del modulo invio dell'evento verranno così modificate.

en: Enable multi select event type for event listing submission
it: Abilita la multiselezione per tipologie eventi per l'invio listing.

en: Multi-select Event Types For Submission
it: Selezione multipla delle tipologie degli eventi per l'invio

en: Website URLs only
it: Solo URL sito web

en: Email addresses only
it: Solo indirizzi email

en: Email address or website URL
it: Indirizzo email o URL sito web

en: Choose the registratoin method for listings.
it: Scegli il metodo di registrazione per i listini.

en: Registration Method
it: Metodo di registrazione

en: How many <strong>days</strong> listings are live before expiring. Can be left blank to never expire.
it: Per quanti <strong>giorni</strong> i listini sono live prima di scadere. Puoi lasciare vuoto, così non scadranno mai.

en: Listing Duration
it: Durata del listino

en: Listing expire on Specified Below Days
it: I listini scadono nei giorni specificati qui sotto

en: Listing expire on Event End Date
it: I listini scadono nella data di fine evento

en: You can set event submission expiry time either event end date or specific days.
it: Puoi impostare una scadenza per l'invio eventi, sia per la data di scadenza che per giorni specifici.

en: Listing Expire
it: Scadenza del listino

en: If enabled, expired listings will automatically deleted after 30 days.
it: Se abilitato, i listini scaduti saranno eliminati automaticamente dopo 30 giorni.

en: Expired listings are deleted after 30 days
it: I listini scaduti saranno eliminati dopo 30 giorni.

en: Delete Expired listings
it: Elimina i listini scaduti

en: If enabled, Multiple banner can add at frontend by user and backend side by admin.
it: Se abilitato, i banner multipli possono essere aggiungi al frontend dall'utente e al backend dagli amministratori.

en: User can submit multiple banner
it: L'utente può inviare banner multipli.

en: Allow Multiple Banners
it: Consenti banner multipli

en: If enabled, submissions awaiting admin approval can be edited by the user.
it: Se abilitato, gli invii in attesa di approvazione dall'amministratore potranno essere modificati dall'utente.

en: Submissions awaiting approval can be edited
it: Gli invii in attesa di aprovazione possono essere modificati

en: Allow Pending Edits
it: Permetti le modifiche ai inviii in attesa

en: If enabled, new submissions will be inactive, pending admin approval.
it: Se abilitato, i nuovi invii saranno inattivi, in attesa dell'approvazione dell'amministratore

en: New listing submissions require admin approval
it: Gli invii di nuovi listini hanno bisogno dell'approvazione dell'amministratore

en: Moderate New Listings
it: Modera i nuovi listini

en: If you enable registration on your submission form, choose a role for the new user.
it: Se abiliti la registrazione sul modulo d'invio, scegli un ruolo per il nuovo utente.

en: Account Role
it: Ruolo dell'account

en: If enabled, an email will be sent to the user with their username and a link to set their password. Otherwise, a password field will be shown and their email address won't be verified.
it: Se abilitato, un'email verrà inviata all'utente con il suo nome utente e un link per impostare la password. Altrimento, verrà mostrato un campo password e l'indirizzo email non verrà verificato.

en: Use WordPress' default behavior and email new users link to set a password
it: Usa il comportamento predefinito di WordPress e invia un'email ai nuovi utenti con un link per impostare la password

en: Account Password
it: Password dell'account

en: If enabled, a username will be generated from the first part of the user email address. Otherwise, a username field will be shown.
it: Se abilitato, si genererà un nome utente dalla prima parte dell'indirizzo email dell'utente. Altrimenti, verrà mostrato un campo "nome utente"

en: Automatically Generate Username from Email Address
it: Genera automaticamente un nome utente dall'indirizzo email

en: Account Username
it: Nome utente

en: If enabled, non-logged in users will be able to create an account by entering their email address on the submission form.
it: Se abilitato, gli utenti che non hanno effettuato l'accesso potranno creare un account inserendo il proprio indirizzo email nel modulo di invio.

en: Allow account creation
it: Permetti la creazione di account

en: Account Creation
it: Creazione dell'account

en: If disabled, non-logged in users will be able to submit listings without creating an account.
it: Se non abilitato, gli utenti che non hanno effettuato l'accesso potranno inviare listing senza dover creare un account

en: Submitting listings requires an account
it: L'account deve essere registrato per poter inviare i listini

en: Account Required
it: Account obbligatorio

en: Event Submission
it: Invio del'evento

en: Default date format as defined in Setttings
it: Il formato data predefinito è definito nelle impostazioni

en: Relative to the current date (e.g., 1 day, 1 week, 1 month ago)
it: Relativo alla data attuale (ad esempio, un giorno, una settimana, un mese fa)

en: Choose how you want the published date for events to be displayed on the front-end.
it: Scegli come vuoi che le date degli eventi siamo mostrate nel frontend

en: Date Format
it: Formato della data

en: Events will be shown if within ALL selected event types
it: Gli eventi saranno mostrati se entro TUTTE le tipologie evento selezionate

en: Events will be shown if within ANY selected event type
it: Gli eventi saranno mostrati se entro almeno UNA tipologia evento selezionata

en: Event Type Filter
it: Filtro per tipologia di evento

en: Events will be shown if within ALL selected categories
it: Gli eventi saranno mostrati se entro TUTTE le categorie selezionate

en: Events will be shown if within ANY selected category
it: Gli eventi saranno mostrati se entro almeno UNA tipologia evento selezionata

en: If enabled, the event type select box will default to a multi select on the [events] shortcode.
it: Se abilitato, il box di selezione tipologia evento sarà di default una multiselezione sullo shortcode di [events].

en: Enable event type multiselect by default
it: Abilita la selezione miltipla per la tipologia evento come predefinito

en: Multi-select Event Types
it: Selezione miltipla per tipologia di evento

en: If enabled, the category select box will default to a multi select on the [events] shortcode.
it: Se abilitato, il box di selezione della categoria evento sarà impostato in modo predefinito sullo shortcode della selezione multipla [events].

en: Enable category multiselect by default
it: Abilita la selezione multipla delle categorie di evento come predefinita

en: Multi-select Categories
it: Selezione multipla della categorie

en: Choose whether to enable ticket prices. Ticket prices must be setup by an admin to allow users to choose them during submission.
it: Scegli se abilitare i prezzi dei ticket. I prezzi devono essere configurati da un amministratore per poter permettere agli utenti di scegliere questa opzione durante l'invio.

en: Enable ticket prices for listings
it: Abilita i prezzi dei ticket per i listini

en: Ticket prices
it: Prezzi dei ticket

en: Choose whether to enable event types. event types must be setup by an admin to allow users to choose them during submission.
it: Scegli se vuoi abilitare le tipologie evento. Dovranno essere configurate da un amministratore per poter permettere agli utenti di sceglierle durante l'invio.

en: Enable event types for listings
it: Abilita tipologie eventi per i listini

en: Event Types
it: Tipologie di evento

en: Choose whether to enable categories. Categories must be setup by an admin to allow users to choose them during submission.
it: Scegli se abilitare le categorie. Le categorie devono essere configurate da un amminstratore per poter permettere agli utenti di sceglierle al momento dell'invio.

en: Enable categories for listings
it: Abilita le categorie per i listini

en: Categories
it: Categorie

en: If enabled, the content within expired listings will be hidden. Otherwise, expired listings will be displayed as normal (without the event registration area).
it: Se abilitato, i contenuti dei listini scaduti saranno nascosto. Altrimenti, i listini scaduti saranno mostrati come di norma (senza l'area di registrazione evento).

en: Hide expired listing content in single event listing (singular)
it: Nascondi i contenuti dei listini scaduti in un singolo listino dell'evento.

en: Hide Expired Listings Content
it: Nascondi i contenuti dei listini scaduti

en: If enabled, expired event listing is not searchable.
it: Se abilitato, i listini degli eventi scaduti non saranno ricercabili.

en: Hide expired listings in event archive/search
it: Nascondi i listini scaduti in una ricerca evento/archivio

en: Hide Expired Listings
it: Nascondi i listini scaduti

en: If enabled, cancelled events will be hidden from archives.
it: Se abilitato, gli eventi annullati saranno nascosti dagli archivi.

en: Hide cancelled events
it: Nascondi gli eventi annullati

en: Cancelled Events
it: Eventi annullati

en: How many listings should be shown per page by default?
it: Quanti listini vuoi mostrare per pagina come predefinito?

en: Listings Per Page
it: Listini per pagina

en: Event Listings
it: Listini dell'evento

en: Google requires an API key to retrieve location information for event listings. Acquire an API key from the <a href="%s" target="__blank">Google Maps API developer site</a>.
it: Google ha bisogno di una chiave API per ottenere informazioni sul luogo del listino dell'evento. Puoi ottenere una chiave API dal <a href="%s" target="__blank">sito developer di Google Maps API</a>.

en: Google Maps API Key
it: Chiave API di Google Maps

en: If enabled, bootstrap framework's style will apply for the backend side.
it: Se abilitato, lo stile framework del bootstrap verrà applicato al backend.

en: Enable boostrap for the backend
it: Abilita boostrap per il backend

en: If enabled, bootstrap framework's style will apply for the frontend side.
it: Se abilitato, lo stile framework del bootstrap verrà applicato al frontend.

en: Enable boostrap for the frontend
it: Abilita boostrap per il frontend

en: General
it: Generali

en: Delete
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: View
it: Visualizza

en: Approve
it: Approva

en: by %s
it: da %s

en: by a guest
it: da un ospite

en: Actions
it: Azioni

en: Event Expiry Date
it: Data di scadenza dell'evento

en: Event End Date
it: Data di inizio dell'evento

en: Posted Date
it: Data pubblicata

en: Event Organizer
it: Organizzatore dell'evento

en: Event Location
it: Luogo dell'evento

en: Event Category
it: Categoria dell'evento

en: Event Type
it: Tipologia dell'evento

en: Featured?
it: In primo piano?

en: Cancelled?
it: Annullato?

en: Status
it: Stato

en: %s draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview</a>
it: Bozza di %s aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima</a>

en: %s scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview</a>
it: %s programmato per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima</a>

en: %s submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview</a>
it: %s inviato. <a target="_blank" href="%s">Anteprima</a>

en: %s saved.
it: %s salvato.

en: %s published. <a href="%s">View</a>
it: %s pubbicato. <a href="%s">Visualizza</a>

en: %s restored to revision from %s
it: %s ripristinato per revisione da %s

en: %s updated.
it: %s aggiornato.

en: Custom field deleted.
it: Il campo personalizzato è stato eliminato.

en: Custom field updated.
it: Il campo personalizzato è stato aggiornato.

en: %s updated. <a href="%s">View</a>
it: %s aggiornato. <a href="%s">Visualizza</a>

en: Event Title
it: Titolo Evento

en: Select category
it: Seleziona una categoria

en: %s expired
it: %s scaduto

en: %s approved
it: %s approvato

en: Expire %s
it: Fai scadere %s

en: Approve %s
it: Approva %s

en: Dismiss
it: Ignora

en: Try Great Add-Ons
it: Prova gli Add-on

en: We've noticed you've been using <strong>WP Event Manager</strong> for some time now. we hope you love it! We'd be thrilled if you could <strong><a href="https://wordpress.org/support/plugin/wp-event-manager/reviews/" target="_blank">give us a 5 stars rating on WordPress.org!</a></strong> Don't forget to submit your site to <strong><a href="https://wp-eventmanager.com/showcase/" target="_blank">our showcase</a></strong> and generate more traffic from our site.
it: Abbiamo notato che usi <strong>WP Event Manager</strong> già da un po'. Speriamo che ti stia piacendo! Sarebbe fantastico se volessi darci <strong><a href="https://wordpress.org/support/plugin/wp-event-manager/reviews/" target="_blank">una recensione a 5 stelle su WordPress.org!</a></strong> Non dimenticare di fare domanda per il tuo sito sul <strong><a href="https://wp-eventmanager.com/showcase/" target="_blank">nostro showcase</a></strong> per generare più traffico!

en: Add-ons
it: Add-on

en: Settings
it: Impostazioni

en: WP Event Manager Add-ons
it: Add-on di WP Event Manager
