Plugins - WP Event Manager - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (467 entries)

en: <span class="help-icon"></span><b>Need help?</b> <br>Read the <a href="https://wp-eventmanager.com/documentation/" target="_blank" >Documentation.</a><br>Check the <a href="https://wp-eventmanager.com/faqs/" target="_blank">FAQs.</a><br>
ja_JP: <span class="help-icon"></span><b>ヘルプが必要な場合</b>は、<br><a href="https://wp-eventmanager.com/documentation/" target="_blank" >ドキュメンテーション</a>をご覧ください。<br><a href="https://wp-eventmanager.com/faqs/" target="_blank">FAQ</a>もご確認お願いします。<br>

en: Demo
ja_JP: デモ

en: Plugin Demo.
ja_JP: プラグインデモ。

en: Premium Add-ons
ja_JP: プレミアムアドオン

en: Error in nonce. Try again.
ja_JP: Nonce にエラーがあります。もう一度お試しください。

en: Event title
ja_JP: イベントタイトル

en: Confirm Password
ja_JP: パスワード確認

en: Category Filter
ja_JP: カテゴリーフィルター

en: Required
ja_JP: 必須

en: Not Required
ja_JP: 必須でない

en: Multiple Files?
ja_JP: 複数ファイルですか ?

en: Pipe (|) separate options.
ja_JP: パイプ (|) 区切りオプション。

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: The fields were successfully saved.
ja_JP: フィールドを保存しました。

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Reset to default
ja_JP: 初期値にリセット

en: Add field
ja_JP: フィールドを追加

en: Validation
ja_JP: 検証

en: Priority
ja_JP: 優先度

en: Placeholder / Options
ja_JP: プレースホルダー / オプション

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Field Label
ja_JP: フィールドラベル

en: Organizer fields
ja_JP: 主催者フィールド

en: Event fields
ja_JP: イベントフィールド

en: WP Editor
ja_JP: WP エディター

en: Textarea
ja_JP: テキストエリア

en: Term Select
ja_JP: 語句の選択

en: Term Multiselect
ja_JP: 語句の複数選択

en: Term Checklist
ja_JP: 語句のチェックリスト

en: Select
ja_JP: 選択

en: Repeated
ja_JP: 繰り返し

en: Radio
ja_JP: ラジオボタン

en: Number
ja_JP: 数字

en: Multiselect
ja_JP: 複数選択

en: Hidden
ja_JP: 非表示

en: File
ja_JP: ファイル

en: Date
ja_JP: 日付

en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

en: Button Options
ja_JP: ボタンオプション

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Text
ja_JP: 文字

en: The fields were successfully reset.
ja_JP: フィールドをリセットしました。

en: Back End Form Fields
ja_JP: バックエンドフォーム用フィールド

en: Front End Form Fields
ja_JP: フロントエンドフォーム用フィールド

en: Are you sure you want to reset your changes? This cannot be undone.
ja_JP: 本当に変更をリセットしますか ? この操作は取り消せません。

en: Are you sure you want to delete this row?
ja_JP: 本当にこの行を削除しますか ?

en: Field Editor
ja_JP: フィールドエディター

note: Description of the plugin/theme
en: Manage event listings from the WordPress admin panel, and allow users to post events directly to your site.
ja_JP: WordPress の管理画面からイベント掲載情報を管理し、ユーザーがサイトに直接イベントを投稿できるようにします。

en: Are you sure you want to delete this event?
ja_JP: このイベントを本当に削除したいですか ?

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Load previous listings
ja_JP: 前の掲載情報を読み込む

en: Invalid file type. Accepted types:
ja_JP: 不正なファイルタイプ。許可されているタイプ:

en: Your email
ja_JP: あなたのメールアドレス

en: Verify Password
ja_JP: パスワード確認

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Anywhere
ja_JP: どこでも

en: Posted %s ago
ja_JP: %s前に投稿

en: Posted on
ja_JP: 投稿日:

en: Registration via "%s" listing on %s
ja_JP: "%s" 掲載情報 (%s) 経由で登録

en: Inactive
ja_JP: 無効

en: Passwords must be at least 8 characters long.
ja_JP: パスワードは少なくとも8文字の長さが必要です。

en: Uploaded files need to be one of the following file types: %s
ja_JP: アップロードするファイルは、以下のファイルタイプうちのいずれかである必要があります: %s

en: Choose an event type&hellip;
ja_JP: イベントタイプを選択&hellip;

en: Choose a category&hellip;
ja_JP: イベントカテゴリーを選択&hellip;

en: This email is already registered, please choose another one.
ja_JP: このメールアドレスはすでに登録されています。別のものを選択してください。

en: Your email address isn&#8217;t correct.
ja_JP: あなたのメールアドレスは不正です。

en: Invalid email address.
ja_JP: 不正なメールアドレスです。

en: Reset
ja_JP: リセット

[ctx: post status]
en: Active
ja_JP: 有効

[ctx: post status]
en: Pending payment
ja_JP: 支払い待ち

[ctx: post status]
en: Pending approval
ja_JP: 承認待ち

[ctx: post status]
en: Preview
ja_JP: プレビュー

[ctx: post status]
en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Upcoming %s
ja_JP: 今後の%s

en: Display a list of upcoming listings on your site.
ja_JP: 開催予定の掲載情報のうちひとつをサイトに表示します。

en: Featured %s
ja_JP: おすすめの%s

en: Display a list of featured listings on your site.
ja_JP: おすすめ掲載情報のうちひとつをサイトに表示します。

en: Descending  (DESC)
ja_JP: 降順 (DESC)

en: Ascending (ASC)
ja_JP: 昇順 (ASC)

en: Order by
ja_JP: 並び順

en: Number of listings to show
ja_JP: 表示する掲載情報の数

en: Keyword
ja_JP: キーワード

en: Recent %s
ja_JP: 最近の%s

en: Display a list of recent listings on your site, optionally matching a keyword and location.
ja_JP: 最近の掲載情報のうちひとつをサイトに表示します。オプションとしてキーワードと場所に一致するもののみにもできます。

en: remove
ja_JP: 削除

en: Remove
ja_JP: 削除

en: You can't delete ticket once it is added.You can make it private from settings tab.
ja_JP: 追加されたチケットは削除できません。設定タブからチケットをプライベート設定にすることはできます。

en: Ticket Details
ja_JP: チケットの詳細

en: Select Some Options
ja_JP: オプションを選択

en: No results match
ja_JP: 一致する結果なし

en: Maximum file size: %s.
ja_JP: 最大ファイルサイズ: %s

en: %s listed successfully. To view your listing <a href="%s">click here</a>.
ja_JP: %sの掲載情報を登録しました。表示するには<a href="%s">ここをクリックして</a>ください。

en: Organizer Details
ja_JP: 主催者の詳細

en: Create A New Event
ja_JP: 新規イベントを作成

en: You are editing an existing event. %s
ja_JP: 既存のイベントを編集中です。%s

en: Event Details
ja_JP: イベントの詳細

en: Register for event
ja_JP: イベントに登録

en: To register for this event please visit the following URL:
ja_JP: このイベントに登録するには、以下の URL へ移動してください:

en: Register using webmail:
ja_JP: Web メールを使って登録:

en: Recent Events
ja_JP: 最近のイベント

en: Your browser does not support JavaScript, or it is disabled. JavaScript must be enabled in order to view listings.
ja_JP: お使いのブラウザーは JavaScript をサポートしていないか無効化しています。掲載情報を表示するには JavaScript を有効化する必要があります。

en: Ticket Prices
ja_JP: チケットの価格

en: Any Event Type
ja_JP: 任意のイベントタイプ

en: Any Category
ja_JP: 任意のカテゴリー

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Any dates
ja_JP: 任意の日付

en: Keywords
ja_JP: キーワード

en: Relist
ja_JP: 再掲載

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Mark cancelled
ja_JP: キャンセル済みとしてマーク

en: Mark not cancelled
ja_JP: 未キャンセル済みとしてマーク

en: You do not have any active listings.
ja_JP: 有効な掲載情報はありません。

en: You need to be signed in to manage your listings.
ja_JP: 掲載情報を管理するにはログインする必要があります。

en: Event Overview
ja_JP: イベントの概要

en: This listing has expired.
ja_JP: この掲載情報は期限切れです。

en: Share This Event
ja_JP: このイベントを共有

en: Organizer Social
ja_JP: 主催者の SNS アカウント

en: Registration End Date
ja_JP: 登録終了日

en: When & Where
ja_JP: 日次と場所

en: Ticket Information
ja_JP: チケット情報

en: Watch Video
ja_JP: 動画を再生

en: View More Details
ja_JP: さらに詳細を表示

en: About
ja_JP: 説明

en: Registrations have closed
ja_JP: 登録は締め切られました。

en: This event has been cancelled
ja_JP: このイベントはキャンセルされました

en: There are currently no events.
ja_JP: 現在イベントはありません。

en: There are no events matching your search.
ja_JP: 検索条件に一致するイベントはありません。

en: (optional)
ja_JP: (オプション)

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en:  You must sign in to create a new listing.
ja_JP: 掲載情報を新規作成するにはログインする必要があります。

en: optionally
ja_JP: オプション

en: If you don&rsquo;t have an account with us, just enter your email address and create a new one.  You will receive your password shortly in your email.
ja_JP: サイトでアカウント登録をしていない場合は、メールアドレスを入力して新規作成してください。追ってメールでパスワードをお送りします。

en: Sign in
ja_JP: ログイン

en: Have an account?
ja_JP: アカウントをお持ちですか ?

en: Sign out
ja_JP: ログアウト

en: You are currently signed in as <strong>%s</strong>.
ja_JP: 現在<strong>%s</strong>としてログインしています。

en: Your account
ja_JP: あなたのアカウント

en: Load more listings
ja_JP: 掲載情報をさらに読込む

en: Load more events
ja_JP: さらにイベントを読み込む

en: Action
ja_JP: 操作

en: Viewed
ja_JP: 閲覧済

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Missing submission page.
ja_JP: 投稿ページが存在しません。

en: %s has been deleted
ja_JP: %sは削除されました

en: %s has been marked as not cancelled
ja_JP: %sは未キャンセルとマークされました

en: This event is not cancelled
ja_JP: このイベントはキャンセルされていません

en: %s has been cancelled
ja_JP: %sはキャンセルされました

en: This event has already been cancelled
ja_JP: このイベントはすでにキャンセルされています

en: Invalid ID
ja_JP: 不正な ID

en: ← Edit listing
ja_JP: ← 掲載情報を編集

en: Submit Listing →
ja_JP: 掲載情報を投稿

en: You must be signed in to post a new listing.
ja_JP: 掲載情報を新規投稿するにはログインする必要があります。

en: Password is not valid.
ja_JP: パスワードが正しくありません。

en: Invalid Password: %s
ja_JP: 不正パスワード: %s

en: Passwords must match.
ja_JP: パスワードは一致する必要があります。

en: Please enter your email address.
ja_JP: メールアドレスを入力して下さい。

en: Please enter a username.
ja_JP: ユーザー名を入力して下さい。

en: Please enter a valid registration email address or URL
ja_JP: 有効な登録メールアドレスまたは URL を入力してください

en: Please enter a valid registration URL
ja_JP: 有効な登録 URL を入力してください

en: Please enter a valid registration email address
ja_JP: 有効な登録メールアドレスを入力してください

en: "%s" (filetype %s) needs to be one of the following file types: %s
ja_JP: "%s" (ファイルタイプ %s) は以下のファイルタイプのいずれかでなければなりません: %s

en: %s is invalid
ja_JP: %sは不正な値です

en: %s is a required field
ja_JP: %sは必須フィールドです

en: Twitter URL e.g http://twitter.com/yourorganizer
ja_JP: Twitter URL 例) http://twitter.com/yourorganizer

en: e.g http://www.example.com
ja_JP: 例) http://www.example.com

en: Ticket Price
ja_JP: チケットの価格

en: e.g. "Berlin","London"
ja_JP: 例) ”ベルリン"、"ロンドン"

en: Enter an email address or website URL
ja_JP: メールアドレスまたはサイト URL を入力

en: Registration email/URL
ja_JP: 登録メールアドレス / URL

en: Registration URL
ja_JP: 登録 URL

en: Registration email
ja_JP: 登録メールアドレス

en: Done
ja_JP: 完了

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Submit Details
ja_JP: 詳細を投稿

en: View &rarr;
ja_JP: 表示 &rarr;

en: Your changes have been saved.
ja_JP: 変更を保存しました。

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Invalid listing
ja_JP: 不正な掲載情報

en: Preview <span class="count">(%s)</span> | Preview <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: プレビュー <span class="count">(%s)</span>

en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 期限切れ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post status]
en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: This is where you can create and manage %s.
ja_JP: ここで%sを作成して管理できます。

en: Use as organizer logo
ja_JP: 主催者のロゴとして使用

en: Remove organizer logo
ja_JP: 主催者のロゴを削除

en: Set organizer logo
ja_JP: 主催者のロゴを設定

en: Organizer Logo
ja_JP: 主催者のロゴ

en: No %s found in trash
ja_JP: ゴミ箱に%sは見つかりません

en: No %s found
ja_JP: %sは見つかりません

en: View %s
ja_JP: %sを表示

en: New %s
ja_JP: 新規%s

en: Add %s
ja_JP: %sを追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Events
ja_JP: イベント

en: Event
ja_JP: イベント

en: Event types
ja_JP: イベントタイプ

en: Event type
ja_JP: イベントタイプ

en: New %s Name
ja_JP: 新規%s名

en: Add New %s
ja_JP: 新規%sを追加

en: Update %s
ja_JP: %sを更新

en: Edit %s
ja_JP: %sを編集

en: Parent %s:
ja_JP: 親%s:

en: Parent %s
ja_JP: 親%s

en: All %s
ja_JP: %s一覧

en: Search %s
ja_JP: %sを検索

en: Event categories
ja_JP: イベントカテゴリー

en: Event category
ja_JP: イベントカテゴリー

en: Organizer
ja_JP: 主催者

en: Geocoding error
ja_JP: ジオコーディングエラー

en: Query limit reached
ja_JP: クエリー上限に達しました

en: No results found
ja_JP: 検索結果はありません

en: Any Ticket Price
ja_JP: 任意のチケット価格

en: Next Year
ja_JP: 来年

en: Next Month
ja_JP: 来月

en: Next Weekend
ja_JP: 来週末

en: Next Week
ja_JP: 来週

en: This Year
ja_JP: 今年

en: This Month
ja_JP: 今月

en: This Weekend
ja_JP: 今週末

en: This Week
ja_JP: 今週

en: Tomorrow
ja_JP: 明日

en: Today
ja_JP: 今日

en: Any Date
ja_JP: 任意の日付

en: You must be logged in to upload files using this method.
ja_JP: この方法でファイルをアップロードするにはログインする必要があります。

en: Search completed. Found %d matching record. | Search completed. Found %d matching records.
ja_JP[0]: 検索が完了しました。一致する項目が%d件見つかりました。

en: located in &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: &ldquo;%s&rdquo; に配置

en: Enter the ID of the user, or leave blank if submitted by a guest.
ja_JP: ユーザーの ID を入力するか、ゲストからの投稿の場合は空欄にしてください。

en: Change
ja_JP: 変更

en: Guest User
ja_JP: ゲストユーザー

en: Add file
ja_JP: ファイルを追加

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Use file
ja_JP: ファイルを使用

en: Most Used
ja_JP: 使用頻度が高い項目

en: %s Data
ja_JP: %sデータ

en: Posted by
ja_JP: 投稿者:

en: Listing Expiry Date
ja_JP: 掲載期限

en: Featured listings will be sticky during searches, and can be styled differently.
ja_JP: おすすめ掲載情報は検索中に先頭固定表示され、異なるスタイルにすることもできます。

en: Featured Listing
ja_JP: おすすめリスト

en: Cancelled listings will no longer accept registration.
ja_JP: キャンセルした掲載情報は登録を受け付けられません。

en: Event Cancelled
ja_JP: イベントがキャンセルされました

en: Instagram URL e.g http://www.instagram.com/yourcompany
ja_JP: Instagram URL 例) http://www.instagram.com/yourcompany

en: Pinterest URL e.g http://www.pinterest.com/yourcompany
ja_JP: Pinterest URL 例) http://www.pinterest.com/yourcompany

en: Xing URL e.g http://www.xing.com/companies/yourcompany
ja_JP: Xing URL 例) http://www.xing.com/companies/yourcompany

en: Twitter username
ja_JP: Twitter ユーザー名

en: Linkedin URL e.g http://www.linkedin.com/company/yourcompany
ja_JP: Linkedin URL 例) http://www.linkedin.com/company/yourcompany

en: Facebook URL e.g http://www.facebook.com/yourcompany
ja_JP: Facebook URL 例) http://www.facebook.com/yourcompany

en: Google+ URL e.g http://plus.google.com/yourcompany
ja_JP: Google+ URL 例) http://plus.google.com/yourcompany

en: Youtube Channel URL e.g http://www.youtube.com/channel/yourcompany
ja_JP: YouTube チャンネル URL 例) http://www.youtube.com/channel/yourcompany

en: Youtube
ja_JP: YouTube

en: A link to a video about your organization
ja_JP: 組織に関する動画へのリンク

en: Video
ja_JP: 動画

en: Your organization tagline
ja_JP: 組織のキャッチフレーズ

en: Tagline
ja_JP: キャッチフレーズ

en: Website URL e.g http://www.yourorganization.com
ja_JP: サイト URL 例) http://www.yourorganization.com

en: Website
ja_JP: サイト

en: Enter your email address
ja_JP: メールアドレスを入力

en: Organization Email
ja_JP: 組織のメールアドレス

en: Enter contact person name in your organization
ja_JP: 組織内での問合せ担当者名を入力

en: Contact Person Name
ja_JP: 問合せ担当者名

en: Organizer Description
ja_JP: 組織の説明

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Enter the name of the organization
ja_JP: 組織名を入力してください

en: Organization name
ja_JP: 組織名

en: Please enter registration deadline
ja_JP: 登録期限日を入力して下さい

en: Registration Deadline
ja_JP: 登録期限日

en: e.g http://ww.example.com
ja_JP: 例) http://ww.example.com

en: Link To Event Page
ja_JP: イベントページへのリンク

en: Please enter ticket price
ja_JP: チケットの価格を入力して下さい

en: Price
ja_JP: 価格

en: Free
ja_JP: 無料

en: Paid
ja_JP: 支払い済み

en: Ticket Options
ja_JP: チケットのオプション

en: Please enter event end time
ja_JP: イベントの終了時間を入力して下さい

en: End Time
ja_JP: 終了時間

en: Please enter event end date
ja_JP: イベントの終了日を入力して下さい

en: End Date
ja_JP: 終了日

en: Please enter event start time
ja_JP: イベントの開始日を入力して下さい

en: Start Time
ja_JP: 開始時間

en: Please enter event start date
ja_JP: 開始日を入力して下さい

en: Start Date
ja_JP: 開始日

en: 24 hour format
ja_JP: 24時間形式

en: 12 hour format
ja_JP: 12時間形式

en: Time Format
ja_JP: 時間形式

en: Description
ja_JP: 説明

en: Event Banner
ja_JP: イベントのバナー

en: e.g. "Berlin","Munich"
ja_JP: 例) "ベルリン"、"ミュンヘン"

en: Leave this blank if the location is not important
ja_JP: 場所が重要でない場合は、空欄にします

en: Location
ja_JP: 場所

en: Please enter pincode (Area code)
ja_JP: 郵便番号 (エリアコード) を入力して下さい

en: Pincode
ja_JP: 郵便番号

en: Please enter street name and number
ja_JP: 住所の詳細を入力して下さい

en: Address
ja_JP: 住所

en: Please enter the venue name
ja_JP: 会場名を入力して下さい

en: Venue Name
ja_JP: 会場名

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: Online Event
ja_JP: オンラインイベント

en: URL or email which attendees use to register
ja_JP: 参加者が登録に使用する URL またはメールアドレス

en: Registration Email or URL
ja_JP: 登録メールアドレスまたは URL

en: Total View Count
ja_JP: 閲覧総数

en: Help other users on the forums
ja_JP: フォーラムで他のユーザーを手助けする

en: Contribute code or report a bug
ja_JP: コードで貢献またはバグを報告

en: Contribute a localization
ja_JP: ローカリゼーションに貢献

en: Leave a positive review
ja_JP: 好意的なレビューを投稿する

en: Support the Ongoing Development of this Plugin
ja_JP: このプラグインの継続的開発を支援

en: And don't forget, if you need any more help using <em>WP Event Manager</em> you can consult the %1$sdocumentation%2$s or %3$spost on the forums%2$s!
ja_JP: そして、お忘れなく。<em>WP Event Manager</em> の使い方に関してさらにサポートが必要な場合は、%1$sドキュメンテーション%2$sまたは%3$sフォーラムへの投稿%2$sをご利用ください。

en: Find out more about the front-end event dashboard
ja_JP: フロントエンドダッシュボードに関しての詳細

en: View the event dashboard
ja_JP: イベントダッシュボードを表示

en: Add the [events] shortcode to a page to list events
ja_JP: イベントリストを表示させるにはページに [events] ショートコードを追加

en: View submitted event listings
ja_JP: 投稿されたイベント掲載情報を表示

en: Find out more about the front-end event submission form
ja_JP: フロントエンドのイベント投稿フォーム詳細

en: Add an event via the front-end
ja_JP: フロントエンド経由でイベントを追加

en: Add an event via the back-end
ja_JP: バックエンド経由でイベントを追加

en: Tweak the plugin settings
ja_JP: プラグイン設定を調整

en: Looks like you're all set to start using the plugin. In case you're wondering where to go next:
ja_JP: プラグインを使い始める準備が完了しているようです。次にどこへ進めばよいか分からない場合は以下へどうぞ。

en: All Done!
ja_JP: すべて完了です。

en: Skip this step
ja_JP: このステップを省略

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Events
ja_JP: イベント

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Event Dashboard
ja_JP: イベントダッシュボード

en: If you do not want to accept submissions from users in this way (for example you just want to post events from the admin dashboard) you can skip creating this page.
ja_JP: この方法でユーザーに投稿してほしくない場合 (例えば、ダッシュボードからのみイベント投稿を許可する場合) は、このページの作成を省略できます。

en: This page allows peoples to post events to your website from the front-end.
ja_JP: このページで、誰でもフロントエンドからサイトへイベントを投稿できるようにします。

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Post an Event
ja_JP: イベントを投稿

en: Content Shortcode
ja_JP: コンテンツのショートコード

en: Page Description
ja_JP: ページの説明

en: Page Title
ja_JP: ページタイトル

en: Page Setup
ja_JP: ページ設定

en: Skip setup. I will setup the plugin manually
ja_JP: 設定を省略し、プラグインを手動で設定します。

en: Continue to page setup
ja_JP: ページ設定を継続

en: This setup wizard will help you get started by creating the pages for event submission, event management, and listing your events.
ja_JP: この設定ウィザードは、イベント投稿・管理・掲載用のページを作成し、スタートのお手伝いをします。

en: Thanks for installing <em>WP Event Manager</em>!
ja_JP:  <em>WP Event Manager</em> をインストールしていただき、ありがとうございます。

en: Setup Wizard Introduction
ja_JP: 設定ウィザードのイントロダクション

en: 3. Done
ja_JP: 3. 完了

en: 2. Page Setup
ja_JP: 2. ページ設定

en: 1. Introduction
ja_JP: 1. イントロダクション

en: WP Event Manager Setup
ja_JP: WP Event Manager 設定

en: Setup
ja_JP: 設定

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Select a page&hellip;
ja_JP: ページを選択&hellip;

en: --no page--
ja_JP: -- ページなし --

en: Settings successfully saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: Select the page where you have placed the [events] shortcode. This lets the plugin know where the event listings page is located.
ja_JP: [events] ショートコードを設置したページを選択してください。そうすることで、プラグインはイベント掲載情報ページがどこにあるか理解できます。

en: Event Listings Page
ja_JP: イベント掲載情報ページ

en: Select the page where you have placed the [event_dashboard] shortcode. This lets the plugin know where the dashboard is located.
ja_JP: [event_dashboard] ショートコードを設置したページを選択してください。そうすることで、プラグインはダッシュボードがどこにあるか理解できます。

en: Event Dashboard Page
ja_JP: イベントダッシュボードページ

en: Select the page where you have placed the [submit_event_form] shortcode. This lets the plugin know where the form is located.
ja_JP: [submit_event_form] ショートコードを設置したページを選択してください。そうすることで、プラグインはフォームがどこにあるか理解できます。

en: Submit Event Form Page
ja_JP: イベントフォーム投稿ページ

en: Pages
ja_JP: ページ

en: If enabled each event can have more than one category. The metabox on the post editor and the select box for event category on the frontend event submission form are changed by this.
ja_JP: 有効化すると、各イベントに2つ以上のカテゴリーを割り当てられるようになります。これによって、投稿エディター上のメタボックスおよびフロントエンド用イベント投稿フォーム上のカテゴリーの選択ボックスが変更されます。

en: Enable multi select event category for event listing submission
ja_JP: イベント掲載情報投稿時にイベントカテゴリーの複数選択を有効化

en: Multi-select Event Category For Submission
ja_JP: 投稿用の複数選択イベントカテゴリー

en: If enabled each event can have more than one type. The metabox on the post editor and the select box for event type on the frontend event submission form are changed by this.
ja_JP: 有効化すると、各イベントに2つ以上のタイプを割り当てられるようになります。これによって、投稿エディター上のメタボックスおよびフロントエンド用イベント投稿フォーム上のイベントタイプの選択ボックスが変更されます。

en: Enable multi select event type for event listing submission
ja_JP: イベント掲載情報投稿時にイベントタイプの複数選択を有効化

en: Multi-select Event Types For Submission
ja_JP: 投稿用の複数選択イベントタイプ

en: Website URLs only
ja_JP: サイト URL のみ

en: Email addresses only
ja_JP: メールアドレスのみ

en: Email address or website URL
ja_JP: メールアドレスまたはサイト URL

en: Choose the registratoin method for listings.
ja_JP: 掲載情報に対する登録方法を選択してください。

en: Registration Method
ja_JP: 登録方法

en: Listing Duration
ja_JP: 掲載期間

en: Listing expire on Specified Below Days
ja_JP: 以下で指定した日数を掲載期限とする

en: Listing expire on Event End Date
ja_JP: イベント終了日を掲載期限とする

en: Listing Expire
ja_JP: 掲載期限

en: If enabled, expired listings will automatically deleted after 30 days.
ja_JP: 有効化すると、期限切れの掲載情報は30日後に自動で削除されます。

en: Expired listings are deleted after 30 days
ja_JP: 期限切れの掲載情報を30日後に削除

en: Delete Expired listings
ja_JP: 期限切れの掲載情報を削除

en: If enabled, Multiple banner can add at frontend by user and backend side by admin.
ja_JP: 有効化すると、ユーザーがフロントエンドから、また、管理者がバックエンドから複数のバナーを追加できるようになります。

en: User can submit multiple banner
ja_JP: ユーザーが複数のバナーを投稿できます

en: Allow Multiple Banners
ja_JP: 複数のバナーを許可する

en: If enabled, submissions awaiting admin approval can be edited by the user.
ja_JP: 有効化すると、管理者からの承認待ち投稿をユーザーが編集できるようになります。

en: Submissions awaiting approval can be edited
ja_JP: 承認待ちの投稿は編集可能です

en: Allow Pending Edits
ja_JP: 承認待ち中の編集を許可

en: If enabled, new submissions will be inactive, pending admin approval.
ja_JP: 有効化すると、新規投稿は管理者からの承認待ちとなります。

en: Moderate New Listings
ja_JP: 新規掲載情報の内容を確認

en: Account Role
ja_JP: アカウントの権限グループ

en: If enabled, an email will be sent to the user with their username and a link to set their password. Otherwise, a password field will be shown and their email address won't be verified.
ja_JP: 有効化すると、ユーザー名とパスワード設定用のリンクを含んだメールがユーザーに送信されます。そうでない場合はパスワード用フィールドが表示され、メールアドレスは認証されません。

en: Use WordPress' default behavior and email new users link to set a password
ja_JP: WordPress のデフォルトの動作を用い、新規ユーザーにパスワード設定用リンクをメールで送信する

en: Account Password
ja_JP: アカウント用パスワード

en: If enabled, a username will be generated from the first part of the user email address. Otherwise, a username field will be shown.
ja_JP: 有効化すると、ユーザーのメールアドレスの最初の部分からユーザー名が生成されます。そうでない場合は、ユーザー名のフィールドが表示されます。

en: Automatically Generate Username from Email Address
ja_JP: メールアドレスから自動でユーザー名を生成する

en: Account Username
ja_JP: アカウントのユーザー名

en: If enabled, non-logged in users will be able to create an account by entering their email address on the submission form.
ja_JP: 有効化すると、ログインしていないユーザーが登録フォームでメールアドレスを入力してアカウントを作成できるようになります。

en: Allow account creation
ja_JP: アカウントの作成を許可する

en: Account Creation
ja_JP: アカウントの作成

en: Submitting listings requires an account
ja_JP: 掲載情報の登録にはアカウントが必要です

en: Account Required
ja_JP: アカウントが必要です

en: Event Submission
ja_JP: イベントの投稿

en: Default date format as defined in Setttings
ja_JP: 設定で定めた日付フォーマットの初期値

en: Relative to the current date (e.g., 1 day, 1 week, 1 month ago)
ja_JP: 現在の日時に対し相対的 (例: 1日、1週間、1ヶ月前)

en: Choose how you want the published date for events to be displayed on the front-end.
ja_JP: フロントエンドで投稿日をどう表示するか選択してください。

en: Date Format
ja_JP: 日付形式

en: Events will be shown if within ALL selected event types
ja_JP: 選択されたイベントタイプのすべてに含まれる場合にイベントを表示

en: Events will be shown if within ANY selected event type
ja_JP: 選択されたイベントタイプのいずれかに含まれる場合にイベントを表示

en: Event Type Filter
ja_JP: イベントタイプフィルター

en: Events will be shown if within ALL selected categories
ja_JP: 選択されたカテゴリーのすべてに含まれる場合にイベントを表示

en: Events will be shown if within ANY selected category
ja_JP: 選択されたカテゴリーのいずれかに含まれる場合にイベントを表示

en: If enabled, the event type select box will default to a multi select on the [events] shortcode.
ja_JP: 有効化すると、[events] ショートコード上でイベントタイプ選択ボックスの複数選択がデフォルトとなります。

en: Enable event type multiselect by default
ja_JP: イベントタイプ複数選択をデフォルトで有効化

en: Multi-select Event Types
ja_JP: 複数選択イベントタイプ

en: If enabled, the category select box will default to a multi select on the [events] shortcode.
ja_JP: 有効化すると、[events] ショートコード上でカテゴリー選択ボックスの複数選択がデフォルトとなります。

en: Enable category multiselect by default
ja_JP: カテゴリー複数選択をデフォルトで有効化

en: Multi-select Categories
ja_JP: 複数選択カテゴリー

en: Choose whether to enable ticket prices. Ticket prices must be setup by an admin to allow users to choose them during submission.
ja_JP: チケット価格を有効化するかどうか選択してください。チケット価格は、ユーザーが投稿時に選択できるよう管理者が設定しておく必要があります。

en: Enable ticket prices for listings
ja_JP: 掲載情報用チケット価格を有効化

en: Ticket prices
ja_JP: チケット価格

en: Choose whether to enable event types. event types must be setup by an admin to allow users to choose them during submission.
ja_JP: イベントタイプを有効化するかどうか選択してください。イベントタイプは、ユーザーが投稿時に選択できるよう管理者が設定しておく必要があります。

en: Enable event types for listings
ja_JP: 掲載情報用イベントタイプを有効化

en: Event Types
ja_JP: イベントタイプ

en: Choose whether to enable categories. Categories must be setup by an admin to allow users to choose them during submission.
ja_JP: カテゴリーを有効化するかどうか選択してください。カテゴリーは、ユーザーが投稿時に選択できるよう管理者が設定しておく必要があります。

en: Enable categories for listings
ja_JP: 掲載情報用カテゴリーを有効化

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: If enabled, the content within expired listings will be hidden. Otherwise, expired listings will be displayed as normal (without the event registration area).
ja_JP: 有効化すると、期限切れの掲載情報に含まれる内容は非表示になります。そうでない場合は、期限切れの掲載情報は通常通り (イベント登録エリアを除いて) 表示されます。

en: Hide expired listing content in single event listing (singular)
ja_JP: 期限切れの掲載情報内容をイベント掲載情報 (個別) で非表示

en: Hide Expired Listings Content
ja_JP: 期限切れ掲載情報のコンテンツを非表示

en: If enabled, expired event listing is not searchable.
ja_JP: 有効化すると、期限切れの掲載情報は検索されません。

en: Hide expired listings in event archive/search
ja_JP: イベントのアーカイブ/検索ページで期限切れの掲載情報を非表示

en: Hide Expired Listings
ja_JP: 期限切れの掲載情報を非表示

en: If enabled, cancelled events will be hidden from archives.
ja_JP: 有効化すると、キャンセル済みのイベントはアーカイブで非表示になります。

en: Hide cancelled events
ja_JP: キャンセルされたイベントを非表示にする

en: Cancelled Events
ja_JP: キャンセルされたイベント

en: Listings Per Page
ja_JP: 1ページあたりの掲載情報数

en: Event Listings
ja_JP: イベント掲載情報

en: Google requires an API key to retrieve location information for event listings. Acquire an API key from the <a href="%s" target="__blank">Google Maps API developer site</a>.
ja_JP: イベント掲載情報の位置情報を取得する際、Google は API キーを要求します。API キーを<a href="%s" target="__blank">Google マップ API デベロッパーサイト</a>から取得してください。

en: Google Maps API Key
ja_JP: Google マップ API キー

en: If enabled, bootstrap framework's style will apply for the backend side.
ja_JP: 有効化すると、bootstrapフレームワークのスタイルがバックエンド側に適用されます。

en: Enable boostrap for the backend
ja_JP: バックエンド用に bootstrap を有効化

en: If enabled, bootstrap framework's style will apply for the frontend side.
ja_JP: 有効化すると、bootstrapフレームワークのスタイルがフロントエンド側に適用されます。

en: Enable boostrap for the frontend
ja_JP: フロントエンド用に bootstrap を有効化

en: General
ja_JP: 一般

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Edit
ja_JP: 編集

en: View
ja_JP: 表示

en: Approve
ja_JP: 許可

en: by %s
ja_JP: %sより

en: by a guest
ja_JP: ゲストより

en: M j, Y
ja_JP: Y年n月j日

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Event Expiry Date
ja_JP: イベントの期限日

en: Event End Date
ja_JP: イベント終了日

en: Posted Date
ja_JP: 投稿日

en: Event Organizer
ja_JP: イベントの主催者

en: Event Location
ja_JP: イベントの場所

en: Event Category
ja_JP: イベントのカテゴリー

en: Event Type
ja_JP: イベントタイプ

en: Featured?
ja_JP: おすすめにしますか ?

en: Cancelled?
ja_JP: キャンセル済みですか ?

en: Status
ja_JP: ステータス

en: %s draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview</a>
ja_JP: 「%s」の下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">プレビュー</a>

en: M j, Y @ G:i
ja_JP: Y年n月j日 @ G:i

en: %s scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview</a>
ja_JP: 「%s」を<strong>%1$s</strong>に予約投稿しました。<a target="_blank" href="%2$s">プレビュー</a>

en: %s submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview</a>
ja_JP: 「%s」を送信しました。<a target="_blank" href="%s">プレビュー</a>

en: %s saved.
ja_JP: %sを保存しました。

en: %s published. <a href="%s">View</a>
ja_JP: 「%s」を公開しました。<a href="%s">表示</a>

en: %s restored to revision from %s
ja_JP: %sをリビジョン%sより復旧

en: %s updated.
ja_JP: %sを更新しました。

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドを削除しました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドを更新しました。

en: %s updated. <a href="%s">View</a>
ja_JP: %sを更新しました。<a href="%s">表示</a>

en: Event Title
ja_JP: イベントタイトル

en: Select category
ja_JP: カテゴリーを選択

en: %s expired
ja_JP: %sを期限切れにしました

en: %s approved
ja_JP: %sを許可しました

en: Expire %s
ja_JP: %sを期限切れにする

en: Approve %s
ja_JP: %sを許可

en: Dismiss
ja_JP: 取り消し

en: Try Great Add-Ons
ja_JP: 便利なアドオンを試す

en: Add-ons
ja_JP: アドオン

en: Settings
ja_JP: 設定

en: WP Event Manager Add-ons
ja_JP: WP Event Manager アドオン
