Plugins - WP Event Manager - Stable (latest release) - en to pl translation catalogue (472 entries)

en: Confirm Password
pl: Potwierdź Hasło

en: Category Filter
pl: Filtr Kategorii

en: Required
pl: Wymagany

en: Not Required
pl: Nie Wymagany

en: Multiple Files?
pl: Wiele Plików?

en: Pipe (|) separate options.
pl: Pipe (|) oddzielne opcje.

en: N/A
pl: Nie Dotyczy

en: The fields were successfully saved.
pl: Pola zostały pomyślnie zapisane

en: Author
pl: Autor

en: Reset to default
pl: Przywróć ustawienia domyślne

en: Add field
pl: Dodaj pole

en: Validation
pl: Walidacja

en: Priority
pl: Priorytet

en: Placeholder / Options
pl: Zastępcze / Opcje

en: Type
pl: Typ

en: Field Label
pl: Etykieta Pola

en: Organizer fields
pl: Pola Organizatora

en: Event fields
pl: Pola Wydarzenia

en: WP Editor
pl: Edytor WP

en: Textarea
pl: Obszar Tekstowy

en: Term Select
pl: Wybierz Termin

en: Term Multiselect
pl: Wielokrotny Wybór Terminu

en: Term Checklist
pl: Lista Kontrolna Terminu

en: Select
pl: Wybierz

en: Repeated
pl: Powtórzony

en: Number
pl: Liczba

en: Multiselect
pl: Wielokrotny Wybór

en: Hidden
pl: Ukryty

en: File
pl: Plik

en: Date
pl: Data

en: Checkbox
pl: Pole wyboru

en: Button Options
pl: Opcje Przycisku

en: Button
pl: Przycisk

en: Text
pl: Tekst

en: The fields were successfully reset.
pl: Pola zostały pomyślnie zresetowane.

en: Back End Form Fields
pl: Pola formularza Backendowego

en: Front End Form Fields
pl: Pola formularza Frontowego

en: Are you sure you want to reset your changes? This cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz zresetować zmiany? Tego nie da się cofnąć.

en: Are you sure you want to delete this row?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten wiersz?

en: Field Editor
pl: Edytor Pola

note: Description of the plugin/theme
en: Manage event listings from the WordPress admin panel, and allow users to post events directly to your site.
pl: Zarządzaj listami wydarzeń z panelu administracyjnego WordPress i pozwól użytkownikom publikować wydarzenia bezpośrednio w Twojej witrynie.

en: Are you sure you want to delete this event?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć to wydarzenie?

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Load previous listings
pl: Załaduj wcześniejsze listingi

en: Invalid file type. Accepted types:
pl: Nieprawidłowy typ pliku. Akceptowane typy:

en: Your email
pl: Twój email

en: Verify Password
pl: Zweryfikuj Hasło

en: Password
pl: Hasło

en: Anywhere
pl: Gdziekolwiek

en: Posted %s ago
pl: Opublikowano %s temu

en: Posted on
pl: Wysłany dnia

en: Registration via "%s" listing on %s
pl: Rejestracja za pośrednictwem listingu "%s" w %s

en: Inactive
pl: Nieaktywny

en: Passwords must be at least 8 characters long.
pl: Hasła muszą mieć co najmniej 8 znaków.

en: Uploaded files need to be one of the following file types: %s
pl: Przesłane pliki muszą być jednym z następujących typów plików: %s

en: Choose an event type&hellip;
pl: Wybierz typ wydarzenia&hellip;

en: Choose a category&hellip;
pl: Wybierz kategorię&hellip;

en: This email is already registered, please choose another one.
pl: Ten e-mail jest już zarejestrowany, prosimy wybrać inny.

en: Your email address isn&#8217;t correct.
pl: Twój adres e-mail jest nieprawidłowy.

en: Invalid email address.
pl: Niepoprawny adres email.

en: Reset
pl: Zresetuj

[ctx: post status]
en: Active
pl: Aktywny

[ctx: post status]
en: Pending payment
pl: Oczekuje na płatność

[ctx: post status]
en: Pending approval
pl: Oczekuje na zatwierdzenie

[ctx: post status]
en: Preview
pl: Podgląd

[ctx: post status]
en: Draft
pl: Wersja robocza

en: Upcoming %s
pl: Nadchodzące %s

en: Display a list of upcoming listings on your site.
pl: Wyświetl listę nadchodzących listingów w Twojej witrynie.

en: Featured %s
pl: Wyróżniony %s

en: Display a list of featured listings on your site.
pl: Wyświetl listę polecanych listingów w Twojej witrynie.

en: Descending  (DESC)
pl: Malejąco (DESC)

en: Ascending (ASC)
pl: Rosnąco (ASC)

en: Order by
pl: Sortuj według

en: Number of listings to show
pl: Liczba listingów do wyświetlenia

en: Keyword
pl: Słowo kluczowe

en: Recent %s
pl: Najnowsze %s

en: Display a list of recent listings on your site, optionally matching a keyword and location.
pl: Wyświetl listę ostatnich listingów w witrynie, opcjonalnie pasujących do słowa kluczowego i lokalizacji.

en: remove
pl: usunąć

en: Remove
pl: Usunąć

en: You can't delete ticket once it is added.You can make it private from settings tab.
pl: Nie można usunąć biletu po jego dodaniu. Możesz uczynić ją prywatną z poziomu karty ustawień.

en: Ticket Details
pl: Szczegóły Biletu

en: Select Some Options
pl: Wybierz Niektóre Opcje

en: No results match
pl: Żadne wyniki nie pasują

en: Maximum file size: %s.
pl: Maksymalny rozmiar pliku: %s.

en: %s submitted successfully. Your listing will be visible once approved.
pl: %s przesłano pomyślnie. Twój listing będzie widoczny po zatwierdzeniu.

en: %s listed successfully. To view your listing <a href="%s">click here</a>.
pl: %s dodany pomyślnie. Aby wyświetlić swój listing <a href="%s"> kliknij tutaj </a>.

en: Organizer Details
pl: Szczegóły Organizatora

en: Create A New Event
pl: Utwórz Nowe Wydarzenie

en: You are editing an existing event. %s
pl: Edytujesz istniejące wydarzenie. %s

en: Event Details
pl: Szczegóły Wydarzenia

en: Register for event
pl: Zarejestruj się na wydarzenie

en: To register for this event please visit the following URL:
pl: Aby zarejestrować się na to wydarzenie, odwiedź następujący adres URL:

en: Register using webmail:
pl: Zarejestruj się za pomocą poczty internetowej:

en: To register for this event <strong>email your details to</strong> <a class="event_registration_email" href="mailto:%1$s%2$s">%1$s</a>
pl: Aby zarejestrować się na to wydarzenie, <strong> wyślij swoje dane pocztą e-mail na adres </strong> <a class="event_registration_email" href="mailto:%1$s%2$s">%1$s</a>

en: Recent Events
pl: Ostatnie Wydarzenia

en: Your browser does not support JavaScript, or it is disabled. JavaScript must be enabled in order to view listings.
pl: Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript lub jest wyłączona. Do wyświetlania listingów musi być włączona obsługa JavaScript.

en: Ticket Prices
pl: Ceny Biletów

en: Any Event Type
pl: Dowolny Typ Wydarzenia

en: Any Category
pl: Dowolna Kategoria

en: Category
pl: Kategoria

en: Any dates
pl: Wszelkie daty

en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: Relist
pl: Wylistuj ponownie

en: Duplicate
pl: Duplikować

en: Mark cancelled
pl: Oznacz jako anulowane

en: Mark not cancelled
pl: Oznacz jako nie anulowane

en: You do not have any active listings.
pl: Nie masz aktywnych listingów

en: You need to be signed in to manage your listings.
pl: Musisz zalogować się, aby zarządzać swoimi listingami.

en: Event Overview
pl: Przegląd Wydarzenia

en: This listing has expired.
pl: Ten listing wygasł.

en: Share This Event
pl: Udostępnij To Wydarzenie

en: Organizer Social
pl: Społeczności Organizatora

en: Registration End Date
pl: Data Zakończenia Rejestracji

en: When & Where
pl: Kiedy i Gdzie

en: Ticket Information
pl: Informacje o Bilecie

en: Watch Video
pl: Obejrzyj Wideo

en: View More Details
pl: Zobacz Więcej Szczegółów

en: About
pl: Na Temat

en: Registrations have closed
pl: Rejestracja została zamknięta

en: This event has been cancelled
pl: To wydarzenie zostało anulowane

en: There are currently no events.
pl: Aktualnie nie ma żadnych wydarzeń.

en: There are no events matching your search.
pl: Brak wydarzeń pasujących do Twojego wyszukiwania.

en: (optional)
pl: (opcjonalny)

en: Username
pl: Nazwa Użytkownika

en: optionally
pl: opcjonalnie

en: If you don&rsquo;t have an account with us, just enter your email address and create a new one.  You will receive your password shortly in your email.
pl: Jeśli nie masz konta, wpisz swój adres e-mail i utwórz nowe. Wkrótce otrzymasz swoje hasło w wiadomości e-mail.

en: Sign in
pl: Zaloguj się

en: Have an account?
pl: Masz konto?

en: Sign out
pl: Wyloguj się

en: You are currently signed in as <strong>%s</strong>.
pl: Jesteś zalogowany jako <strong>%s </strong>.

en: Your account
pl: Twoje konto

en: Load more listings
pl: Załaduj więcej listingów

en: Load more events
pl: Załaduj więcej wydarzeń

en: Action
pl: Akcja

en: Viewed
pl: Oglądane

en: Title
pl: Tytuł

en: Missing submission page.
pl: Brakuje strona zgłoszenia.

en: %s has been deleted
pl: %s został usunięty

en: %s has been marked as not cancelled
pl: %s został oznaczony jako nie anulowany

en: This event is not cancelled
pl: To wydarzenie nie jest anulowane

en: %s has been cancelled
pl: %s zostało anulowane

en: This event has already been cancelled
pl: To wydarzenie zostało już anulowane

en: Invalid ID
pl: Nieprawidłowy identyfikator ID

en: ← Edit listing
pl: ← Edytuj listing

en: Submit Listing →
pl: Prześlij listing

en: You must be signed in to post a new listing.
pl: Musisz się zalogować, aby opublikować nowy listing.

en: Password is not valid.
pl: Hasło jest nieprawidłowe.

en: Invalid Password: %s
pl: Nieprawidłowe hasło: %s

en: Passwords must match.
pl: Hasła muszą pasować.

en: Please enter your email address.
pl: Prosimy wprowadź swój adres email.

en: Please enter a username.
pl: Prosimy podać nazwę użytkownika.

en: Please enter a valid registration email address or URL
pl: Wprowadź poprawny adres e-mail rejestracji lub adres URL

en: Please enter a valid registration URL
pl: Wprowadź poprawny adres URL rejestracji

en: Please enter a valid registration email address
pl: Wprowadź poprawny adres e-mail rejestracji

en: "%s" (filetype %s) needs to be one of the following file types: %s
pl: "%s" (typ pliku %s) musi być jednym z następujących typów plików: %s

en: %s is invalid
pl: %s  jest nieważny

en: %s is a required field
pl: %s jest polem wymaganym

en: Twitter URL e.g http://twitter.com/yourorganizer
pl: URL Twittera, np. http://twitter.com/twojorganizator

en: e.g http://www.example.com
pl: np. http://www.example.com

en: Ticket Price
pl: Cena Biletu

en: e.g. "Berlin","London"
pl: na przykład "Berlin", "Londyn"

en: Enter an email address or website URL
pl: Wprowadź adres e-mail lub adres URL witryny

en: Registration email/URL
pl: Adres e-mail/URL rejestracji

en: Registration URL
pl: Adres URL Rejestracji

en: Registration email
pl: E-mail rejestracji

en: Done
pl: Gotowe

en: Preview
pl: Podgląd

en: Submit Details
pl: Prześlij szczegóły

en: View &rarr;
pl: Wyświetl &rarr;

en: Your changes have been saved.
pl: Twoje zmiany zostały zapisane.

en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

en: Invalid listing
pl: Nieprawidłowy listing

en: Preview <span class="count">(%s)</span> | Preview <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Podgląd <span class="count">(%s)</span>
pl[1]: Podgląd <span class="count">(%s)</span>
pl[2]: Podgląd <span class="count">(%s)</span>

en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Upłynął <span class="count">(%s)</span>
pl[1]: upłynęły <span class="count">(%s)</span>
pl[2]: upłynęły <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post status]
en: Expired
pl: Wygasł

en: This is where you can create and manage %s.
pl: Tutaj możesz tworzyć i zarządzać %s.

en: Use as organizer logo
pl: Użyj jako logo organizatora

en: Remove organizer logo
pl: Usuń logo organizatora

en: Set organizer logo
pl: Ustaw logo organizatora

en: Organizer Logo
pl: Logo organizatora

en: No %s found in trash
pl: Nie znaleziono %s w koszu

en: No %s found
pl: Nie znaleziono %s

en: View %s
pl: Wyświetl %s

en: New %s
pl: Nowy %s

en: Add %s
pl: Dodaj %s

en: Add New
pl: Dodaj Nowe

[ctx: Event permalink - resave permalinks after changing this]
en: event
pl: wydarzenie

[ctx: Post type archive slug - resave permalinks after changing this]
en: events
pl: wydarzenia

en: Events
pl: Wydarzenia

en: Event
pl: Wydarzenie

en: Event types
pl: Typy wydarzeń

en: Event type
pl: Typ wydarzenia

en: New %s Name
pl: Nowa nazwa %s

en: Add New %s
pl: Dodaj nowy %s

en: Update %s
pl: Zaktualizuj %s

en: Edit %s
pl: Edytuj %s

en: Parent %s:
pl: Rodzic %s:

en: Parent %s
pl: Rodzic %s

en: All %s
pl: Wszystko %s

en: Search %s
pl: Wyszukaj %s

en: Event categories
pl: Kategorie wydarzeń

en: Event category
pl: Kategoria wydarzenia

en: Organizer
pl: Organizator

en: Geocoding error
pl: Błąd geokodowania

en: Query limit reached
pl: Limit zapytań został osiągnięty

en: No results found
pl: Nie znaleziono wyników

en: Any Ticket Price
pl: Każda Cena Biletu

en: Next Year
pl: Następny Rok

en: Next Month
pl: Następny Miesiąc

en: Next Weekend
pl: Następny Weekend

en: Next Week
pl: Następny Tydzień

en: This Year
pl: Ten Rok

en: This Month
pl: Ten Miesiąc

en: This Weekend
pl: Ten Weekend

en: This Week
pl: Ten Tydzień

en: Tomorrow
pl: Jutro

en: Today
pl: Dzisia

en: Any Date
pl: Dowolna Data

en: You must be logged in to upload files using this method.
pl: Musisz być zalogowany, aby przesyłać pliki za pomocą tej metody.

en: Search completed. Found %d matching record. | Search completed. Found %d matching records.
pl[0]: Wyszukiwanie zakończone. Znaleziono %d pasującego rekordu.
pl[1]: Wyszukiwanie zakończone. Znaleziono %d pasujących rekordów.
pl[2]: Wyszukiwanie zakończone. Znaleziono %d pasujących rekordów.

en: located in &ldquo;%s&rdquo;
pl: znajduje się w &ldquo;%s&rdquo;

en: Enter the ID of the user, or leave blank if submitted by a guest.
pl: Wprowadź identyfikator użytkownika lub pozostaw puste pole, jeśli zostało przesłane przez gościa.

en: Change
pl: Zmieniać

en: Guest User
pl: Użytkownik-Gość

en: Add file
pl: Dodaj plik

en: Upload
pl: Przekazać plik

en: Use file
pl: Użyj pliku

en: Most Used
pl: Najbardziej Używano

en: %s Data
pl: %s Dane

en: Posted by
pl: Wysłany przez

en: yyyy-mm-dd
pl: rrrr-mm-dd

en: Listing Expiry Date
pl: Data wygaśnięcia listingu

en: Featured listings will be sticky during searches, and can be styled differently.
pl: Prezentowane oferty będą lepkie podczas wyszukiwania i mogą być inaczej stylizowane.

en: Featured Listing
pl: Wyróżnione Listingi

en: Cancelled listings will no longer accept registration.
pl: Anulowane listingi nie będą już akceptować rejestracji.

en: Event Cancelled
pl: Wydarzenie anulowane

en: Instagram URL e.g http://www.instagram.com/yourcompany
pl: Adres URL Instagram, np. http://www.instagram.com/yourcompany

en: Pinterest URL e.g http://www.pinterest.com/yourcompany
pl: Adres URL Pinterest np. http://www.pinterest.com/yourcompany

en: Xing URL e.g http://www.xing.com/companies/yourcompany
pl: Ades URL Xing  np. http://www.xing.com/companies/yourcompany

en: Twitter username
pl: Nazwa Użytkownika na Twitterze

en: Linkedin URL e.g http://www.linkedin.com/company/yourcompany
pl: Adres URL Linkedin np. http://www.linkedin.com/company/yourcompany

en: Facebook URL e.g http://www.facebook.com/yourcompany
pl: Adres URL Facebook URL np. http://www.facebook.com/yourcompany

en: Google+ URL e.g http://plus.google.com/yourcompany
pl: Adres URL Google+, np. http://plus.google.com/yourcompany

en: Youtube Channel URL e.g http://www.youtube.com/channel/yourcompany
pl: Adres URL kanału YouTube, np. http://www.youtube.com/channel/yourcompany

en: A link to a video about your organization
pl: Link do filmu o Twojej organizacji

en: Video
pl: Wideo

en: Your organization tagline
pl: Tagline Twojej organizacji

en: Website URL e.g http://www.yourorganization.com
pl: URL witryny, np. http://www.yourorganization.com

en: Website
pl: Witryna internetowa

en: Enter your email address
pl: Wprowadź swój adres e-mail

en: Organization Email
pl: E-mail organizacji

en: Enter contact person name in your organization
pl: Wpisz nazwę osoby do kontaktu w swojej organizacji

en: Contact Person Name
pl: Nazwisko osoby kontaktowej

en: Organizer Description
pl: Opis Organizatora

en: Enter the name of the organization
pl: Wpisz nazwę organizacji

en: Organization name
pl: Nazwa organizacji

en: Please enter registration deadline
pl: Wprowadź termin rejestracji

en: Registration Deadline
pl: Ostateczny termin rejestracji

en: e.g http://ww.example.com
pl: np. http://ww.example.com

en: Link To Event Page
pl: Link do strony wydarzenia

en: Please enter ticket price
pl: Wprowadź cenę biletu

en: Price
pl: Cena

en: Free
pl: Darmowy

en: Paid
pl: Płatny

en: Ticket Options
pl: Opcje Biletów

en: Please enter event end time
pl: Wprowadź czas zakończenia wydarzenia

en: End Time
pl: Czas Zakończenia

en: Please enter event end date
pl: Prosimy podać datę zakończenia wydarzenia

en: End Date
pl: Data Zakończenia

en: Please enter event start time
pl: Prosimy wpisać czas rozpoczęcia wydarzenia

en: Start Time
pl: Czas Rozpoczęcia

en: Please enter event start date
pl: Prosimy podać datę rozpoczęcia wydarzenia

en: Start Date
pl: Data rozpoczęcia

en: 24 hour format
pl: Format 24-godzinny

en: 12 hour format
pl: Format 12-godzinny

en: Time Format
pl: Format Czasu

en: Description
pl: Opis

en: Event Banner
pl: Banner Wydarzenia

en: e.g. "Berlin","Munich"
pl: na przykład "Berlin", "Monachium"

en: Leave this blank if the location is not important
pl: Pozostaw to pole puste, jeśli lokalizacja nie jest ważna

en: Location
pl: Lokalizacja

en: Please enter pincode (Area code)
pl: Prosimy wprowadzić kod PIN (Kod regionu)

en: Pincode
pl: Kod PIN

en: Please enter street name and number
pl: Prosimy podać nazwę ulicy i numer

en: Address
pl: Adres

en: Please enter the venue name
pl: Prosimy podać nazwę miejsca

en: Venue Name
pl: Miejsce Wydarzenia

en: No
pl: Nie

en: Yes
pl: Tak

en: Online Event
pl: Wydarzenie Online

en: This field is required for the "registration" area to appear beneath the listing.
pl: To pole jest wymagane, aby obszar "rejestracji" pojawił się pod listingem.

en: URL or email which attendees use to register
pl: Adres URL lub adres e-mail, którego uczestnicy używają do rejestracji

en: Registration Email or URL
pl: Adres e-mail lub URL Rejestracji

en: Total View Count
pl: Łączna Liczba Wyświetleń

en: Help other users on the forums
pl: Pomóż innym użytkownikom na forach

en: Contribute code or report a bug
pl: Przekaż kod lub zgłoś błąd

en: Contribute a localization
pl: Przyczynij się do lokalizacji

en: Leave a positive review
pl: Pozostaw pozytywną opinię

en: There are many ways to support open-source projects such as WP Event Manager, for example code contribution, translation, or even telling your friends how awesome the plugin (hopefully) is. Thanks in advance for your support - it is much appreciated!
pl: Istnieje wiele sposobów na wsparcie projektów open source, takich jak WP Event Manager, na przykład wkładu kodu, tłumaczenia, a nawet opowiadać znajomym jak niesamowita wtyczka (mam nadzieję) jest. Z góry dziękuję za wsparcie - jest to bardzo cenne!

en: Support the Ongoing Development of this Plugin
pl: Wspieraj ciągły rozwój tej wtyczki

en: And don't forget, if you need any more help using <em>WP Event Manager</em> you can consult the %1$sdocumentation%2$s or %3$spost on the forums%2$s!
pl: I nie zapomnij, jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy używając <em> WP Event Managera </em> możesz sprawdzić %1$sdocumentation%2$s lub %3$spost na forach%2$s!

en: Find out more about the front-end event dashboard
pl: Dowiedz się więcej o panelu kontrolnym wydarzenia

en: View the event dashboard
pl: Wyświetl panel wydarzeń

en: Add the [events] shortcode to a page to list events
pl: Dodaj krótki kod [events] do strony, aby wyświetlić listę wydarzeń

en: View submitted event listings
pl: Zobacz przesłane listingi wydarzeń

en: Find out more about the front-end event submission form
pl: Dowiedz się więcej o przesłaniu formularza wydarzenia z poziomu frontendu

en: Add an event via the front-end
pl: Dodaj wydarzenie poprzez front-end

en: Add an event via the back-end
pl: Dodaj wydarzenie poprzez back-end

en: Tweak the plugin settings
pl: Dostosować ustawienia wtyczki

en: Looks like you're all set to start using the plugin. In case you're wondering where to go next:
pl: Wygląda na to, że wszystko gotowe do użycia wtyczki. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pójść dalej:

en: All Done!
pl: Wszystko gotowe!

en: Skip this step
pl: Pomiń ten krok

en: This page allows users to browse, search, and filter event listings on the front-end of your site.
pl: Ta strona pozwala użytkownikom przeglądać, wyszukiwać i filtrować listy wydarzeń na stronie frontowej.

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Events
pl: Wydarzenia

en: If you plan on managing all listings from the admin dashboard you can skip creating this page.
pl: Jeśli planujesz zarządzać wszystkimi listingami z panelu administratora, możesz pominąć tworzenie tej strony.

en: This page allows peoples to manage and edit their own events from the front-end.
pl: Ta strona pozwala ludziom zarządzać i edytować własne wydarzenia z poziomu front-enda.

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Event Dashboard
pl: Pulpit wydarzeń

en: If you do not want to accept submissions from users in this way (for example you just want to post events from the admin dashboard) you can skip creating this page.
pl: Jeśli nie chcesz przyjmować zgłoszeń od użytkowników w ten sposób (na przykład chcesz opublikować wydarzenia z pulpitu administratora), możesz pominąć tworzenie tej strony.

en: This page allows peoples to post events to your website from the front-end.
pl: Ta strona pozwala ludziom publikować wydarzenia w Twojej witrynie z poziomu frontenda.

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Post an Event
pl: Opublikuj Wydarzenie

en: Content Shortcode
pl: Krótki kod Treści

en: Page Description
pl: Opis Strony

en: Page Title
pl: Tytuł Strony

en: <em>WP Event Manager</em> includes %1$sshortcodes%2$s which can be used within your %3$spages%2$s to output content. These can be created for you below. For more information on the event shortcodes view the %4$sshortcode documentation%2$s.
pl: <em>Menedżer zdarzeń WP</em> zawiera %1$sshortcodes%2$s, które mogą być użyte w %3$spages%2$s do wyświetlenia treści. Można je utworzyć poniżej. Aby uzyskać więcej informacji na temat shortkodów zdarzeń, wyświetl %4$sshortcode documentation%2$s.

en: Page Setup
pl: Ustawienia strony

en: Skip setup. I will setup the plugin manually
pl: Pomiń konfigurację. Skonfiguruję wtyczkę ręcznie

en: Continue to page setup
pl: Przejdź do ustawień strony

en: If you want to skip the wizard and setup the pages and shortcodes yourself manually, the process is still relatively simple. Refer to the %sdocumentation%s for help.
pl: Jeśli chcesz pominąć kreatora i ręcznie skonfigurować strony i skróty, proces jest nadal stosunkowo prosty. Aby uzyskać pomoc, zapoznaj się z %sdocumentation%s.

en: This setup wizard will help you get started by creating the pages for event submission, event management, and listing your events.
pl: Ten kreator konfiguracji pomoże Ci rozpocząć pracę, tworząc strony do przesyłania wydarzeń, zarządzania wydarzeniami i wyświetlania wydarzeń.

en: Thanks for installing <em>WP Event Manager</em>!
pl: Dziękujemy za zainstalowanie <em> WP Event Managera </em>!

en: Setup Wizard Introduction
pl: Wprowadzenie do Kreatora Instalacji

en: 3. Done
pl: 3. Gotowe

en: 2. Page Setup
pl: 2. Ustawienia Strony

en: 1. Introduction
pl: 1. Wprowadzenie

en: WP Event Manager Setup
pl: Konfiguracja WP Event Manager

en: Setup
pl: Ustawienie

en: Save Changes
pl: Zapisz Zmiany

en: Select a page&hellip;
pl: Wybierz stronę&hellip;

en: --no page--
pl: --brak strony--

en: Settings successfully saved
pl: Ustawienia pomyślnie zapisane

en: Select the page where you have placed the [events] shortcode. This lets the plugin know where the event listings page is located.
pl: Wybierz stronę, na której umieszczono krótki kod [events]. Dzięki temu wtyczka wie, gdzie znajduje się strona z listingami wydarzeń.

en: Event Listings Page
pl: Strona Listingów Wydarzeń

en: Select the page where you have placed the [event_dashboard] shortcode. This lets the plugin know where the dashboard is located.
pl: Wybierz stronę, na której umieściłeś shortcode [event_dashboard]. Dzięki temu wtyczka wie, gdzie znajduje się pulpit.

en: Event Dashboard Page
pl: Strona Pulpitu Wydarzeń

en: Select the page where you have placed the [submit_event_form] shortcode. This lets the plugin know where the form is located.
pl: Wybierz stronę, na której umieszczono krótki kod [submit_event_form]. Dzięki temu wtyczka wie, gdzie znajduje się formularz.

en: Submit Event Form Page
pl: Strona Formularza Przesłania Listingu

en: Pages
pl: Strony

en: If enabled each event can have more than one category. The metabox on the post editor and the select box for event category on the frontend event submission form are changed by this.
pl: Jeśli włączone, każde wydarzenie może mieć więcej niż jedną kategorię. Metabox w edytorze postów i pole wyboru kategorii wydarzeń w formularzu przesłania wydarzenia z frontenda są przez to zmieniane.

en: Enable multi select event category for event listing submission
pl: Włącz kategorię wydarzeń wielokrotnego wyboru w celu przesłania listingu wydarzeń

en: Multi-select Event Category For Submission
pl: Wybierz Wiele Kategorii Wydarzeń do Przesłania

en: If enabled each event can have more than one type. The metabox on the post editor and the select box for event type on the frontend event submission form are changed by this.
pl: Jeśli włączone, każde wydarzenie może mieć więcej niż jeden typ. Meta-box w edytorze postów i pole wyboru typu wydarzenia w formularzu przesłania wydarzenia z frontenda są przez to zmieniane.

en: Enable multi select event type for event listing submission
pl: Włącz typ wydarzenia wielokrotnego wyboru dla przesyłania listingu wydarzeń

en: Multi-select Event Types For Submission
pl: Wybierz wiele typów wydarzeń do przesłania

en: Website URLs only
pl: Tylko adresy URL witryny

en: Email addresses only
pl: Tylko adresy e-mail

en: Email address or website URL
pl: Adres e-mail lub adres URL witryny

en: Choose the registratoin method for listings.
pl: Wybierz metodę registratoin dla listingi.

en: Registration Method
pl: Metoda Rejestracji

en: How many <strong>days</strong> listings are live before expiring. Can be left blank to never expire.
pl: Ile <strong> dni </strong> listingi są aktywne przed upływem terminu. Można pozostawić puste, aby nigdy nie wygasać.

en: Listing Duration
pl: Czas Trwania Listingu

en: Listing expire on Specified Below Days
pl: Listing wygasa w określone poniżej dni

en: Listing expire on Event End Date
pl: Listing Wygasa w Datę Zakończenia Wydarzenia

en: You can set event submission expiry time either event end date or specific days.
pl: Możesz ustawić czas wygaśnięcia listingu wydarzenia albo datę zakończenia wydarzenia, albo określone dni.

en: Listing Expire
pl: Listing Wygasa

en: If enabled, expired listings will automatically deleted after 30 days.
pl: Jeśli opcja jest włączona, wygasłe listingi zostaną automatycznie usunięte po 30 dniach.

en: Expired listings are deleted after 30 days
pl: Wygasłe listingi są usuwane po 30 dniach

en: Delete Expired listings
pl: Usuń wygasłe listingi

en: If enabled, Multiple banner can add at frontend by user and backend side by admin.
pl: Jeśli jest włączona, wiele banerów może być dodawanych na frontendach przez użytkownika i po stronie backendu przez administratora.

en: User can submit multiple banner
pl: Użytkownik może przesłać wiele banerów

en: Allow Multiple Banners
pl: Zezwalaj na wiele banerów

en: If enabled, submissions awaiting admin approval can be edited by the user.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, użytkownik może dokonać edycji listingów oczekujących na zatwierdzenie administratora.

en: Submissions awaiting approval can be edited
pl: Zgłoszenia oczekujące na zatwierdzenie można edytować

en: Allow Pending Edits
pl: Zezwalaj na edytowanie oczekujących

en: If enabled, new submissions will be inactive, pending admin approval.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, nowe zgłoszenia będą nieaktywne, do czasu zatwierdzenia przez administratora.

en: New listing submissions require admin approval
pl: Przesyłanie nowych zgłoszeń wymaga zatwierdzenia przez administratora

en: Moderate New Listings
pl: Zarządzaj Nowymi Listingami

en: If you enable registration on your submission form, choose a role for the new user.
pl: Jeśli włączysz rejestrację na formularzu zgłoszenia, należy wybrać rolę dla nowego użytkownika.

en: Account Role
pl: Rola Konta

en: If enabled, an email will be sent to the user with their username and a link to set their password. Otherwise, a password field will be shown and their email address won't be verified.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, do użytkownika zostanie wysłana wiadomość e-mail z jego nazwą użytkownika i linkiem umożliwiającym ustawienie hasła. W przeciwnym razie zostanie wyświetlone pole hasła, a jego adres e-mail nie zostanie zweryfikowany.

en: Use WordPress' default behavior and email new users link to set a password
pl: Użyj domyślnego zachowania WordPress i wyślij e-mail do nowych użytkowników, aby ustawić hasło

en: Account Password
pl: Hasło do Konta

en: If enabled, a username will be generated from the first part of the user email address. Otherwise, a username field will be shown.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, nazwa użytkownika zostanie wygenerowana z pierwszej części adresu e-mail użytkownika. W przeciwnym razie pojawi się pole nazwy użytkownika.

en: Automatically Generate Username from Email Address
pl: Automatycznie generuj nazwę użytkownika z adresu e-mail

en: Account Username
pl: Nazwa użytkownika Konta

en: If enabled, non-logged in users will be able to create an account by entering their email address on the submission form.
pl: Jeśli jest włączona, niezalogowani użytkownicy będą mogli utworzyć konto, wpisując jego adres e-mail w formularzu zgłoszeniowym.

en: Allow account creation
pl: Zezwalaj na tworzenie konta

en: Account Creation
pl: Tworzenie Konta

en: If disabled, non-logged in users will be able to submit listings without creating an account.
pl: Jeśli wyłączone, niezalogowani użytkownicy będą mogli przesyłać listingi bez tworzenia konta.

en: Submitting listings requires an account
pl: Przesyłanie listingów wymaga konta

en: Account Required
pl: Wymagane Konto

en: Event Submission
pl: Przesyłanie Wydarzenia

en: Default date format as defined in Setttings
pl: Domyślny format daty zdefiniowany w Ustawieniach

en: Relative to the current date (e.g., 1 day, 1 week, 1 month ago)
pl: Względnie do bieżącej daty (np. 1 dzień, 1 tydzień, 1 miesiąc temu)

en: Choose how you want the published date for events to be displayed on the front-end.
pl: Wybierz, w jaki sposób chcesz opublikować datę wyświetlania wydarzeń na front-end.

en: Date Format
pl: Format Daty

en: Events will be shown if within ALL selected event types
pl: Wydarzenia będą wyświetlane, jeśli we WSZYSTKICH wybranych typach wydarzeń

en: Events will be shown if within ANY selected event type
pl: Wydarzenia zostaną pokazane, jeśli w DOWOLNYM wybranym typie wydarzenia

en: Event Type Filter
pl: Filtr Typu Wydarzenia

en: Events will be shown if within ALL selected categories
pl: Wydarzenia będą wyświetlane, jeśli we WSZYSTKICH wybranych kategoriach

en: Events will be shown if within ANY selected category
pl: Wydarzenia zostaną pokazane, jeśli w DOWOLNEJ wybranej kategorii

en: If enabled, the event type select box will default to a multi select on the [events] shortcode.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, pole wyboru typu wydarzenia domyślnie wybierze opcję wielokrotnego wyboru w kodzie [events].

en: Enable event type multiselect by default
pl: Domyślnie włącz multiselect typu wydarzenia

en: Multi-select Event Types
pl: Wybierz wiele typów wydarzeń

en: If enabled, the category select box will default to a multi select on the [events] shortcode.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, w polu wyboru kategorii będzie domyślnie wybrana opcja wielokrotnego wyboru w szortkodzie [events].

en: Enable category multiselect by default
pl: Domyślnie włącz wielukrotny wybór kategorii

en: Multi-select Categories
pl: Wielukrotny Wybór Kategorii

en: Choose whether to enable ticket prices. Ticket prices must be setup by an admin to allow users to choose them during submission.
pl: Wybierz, czy chcesz włączyć ceny biletu. Ceny biletów muszą być ustawione przez administratora, aby umożliwić użytkownikom wybór ich podczas przesyłania.

en: Enable ticket prices for listings
pl: Włącz ceny biletów dla listingów

en: Ticket prices
pl: Ceny biletów

en: Choose whether to enable event types. event types must be setup by an admin to allow users to choose them during submission.
pl: Wybierz, czy chcesz włączyć typy wydarzeń. Typy wydarzeń muszą być skonfigurowane przez administratora, aby umożliwić użytkownikom wybór ich podczas przesyłania.

en: Enable event types for listings
pl: Włącz typy wydarzeń dla listingu

en: Event Types
pl: Typy Wydarzeń

en: Choose whether to enable categories. Categories must be setup by an admin to allow users to choose them during submission.
pl: Wybierz, czy chcesz włączyć kategorie. Kategorie muszą być skonfigurowane przez administratora, aby umożliwić użytkownikom wybranie ich podczas przesyłania.

en: Enable categories for listings
pl: Włącz kategorie dla listingów

en: Categories
pl: Kategorie

en: If enabled, the content within expired listings will be hidden. Otherwise, expired listings will be displayed as normal (without the event registration area).
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, zawartość w wygasłych listingach zostanie ukryta. W przeciwnym razie wygasłe listingi będą wyświetlane jako normalne (bez obszaru rejestracji wydarzeń).

en: Hide expired listing content in single event listing (singular)
pl: Ukryj wygasłą zawartość listy w pojedynczym listingie wydarzenia (w liczbie pojedynczej)

en: Hide Expired Listings Content
pl: Ukryj wygasłą zawartość listingów

en: If enabled, expired event listing is not searchable.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, lista wydarzeń wygasłych nie może być przeszukiwana.

en: Hide expired listings in event archive/search
pl: Ukryj wygasłe listingi w archiwum wydarzeń/wyszukiwaniu

en: Hide Expired Listings
pl: Ukryj wygasłe listingi

en: If enabled, cancelled events will be hidden from archives.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, anulowane wydarzenia zostaną ukryte w archiwach.

en: Hide cancelled events
pl: Ukryj anulowane wydarzenia

en: Cancelled Events
pl: Anulowane Wydarzenia

en: How many listings should be shown per page by default?
pl: Ile listingów powinno być domyślnie wyświetlanych na stronie?

en: Listings Per Page
pl: Lstingi na stronę

en: Event Listings
pl: Listingi Wydarzeń

en: Google requires an API key to retrieve location information for event listings. Acquire an API key from the <a href="%s" target="__blank">Google Maps API developer site</a>.
pl: Google wymaga klucza API, aby pobrać informacje o lokalizacji dla listingów wydarzeń. Uzyskaj klucz API z <a href="%s" target="__blank"> witryny Programisty Interfejsu API Map Google </a>.

en: Google Maps API Key
pl: Klucz API Map Google

en: If enabled, bootstrap framework's style will apply for the backend side.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, styl ramek bootstrap zostanie zastosowany po stronie backenda.

en: Enable boostrap for the backend
pl: Włącz funkcję boostrap dla backenda

en: If enabled, bootstrap framework's style will apply for the frontend side.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, styl ramek bootstrap zostanie zastosowany po stronie frontendu.

en: Enable boostrap for the frontend
pl: Włącz funkcję boostrap dla frontenda

en: General
pl: Ogólny

en: Delete
pl: Usunąć

en: Edit
pl: Edytować

en: View
pl: Pogląd

en: Approve
pl: Zatwierdzać

en: by %s
pl: przez %s

en: by a guest
pl: przez gościa

en: Actions
pl: Działania

en: Event Expiry Date
pl: Data Wygaśnięcia Wydarzenia

en: Event End Date
pl: Data Zakończenia Wydarzenia

en: Posted Date
pl: Data Wysłania

en: Event Organizer
pl: Organizator Wydarzenia

en: Event Location
pl: Lokalizacja Wydarzenia

en: Event Category
pl: Kategoria Wydarzenia

en: Event Type
pl: Typ Wydarzenia

en: Featured?
pl: Wyróżniony?

en: Cancelled?
pl: Anulowany?

en: %s draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview</a>
pl: Wersja robocza %s zaktualizowana. <a target="_blank" href="%s"> Podgląd </a>

en: %s scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview</a>
pl: %s zaplanowano na: <strong>%1$s </strong>. <a target="_blank" href="%2$s"> Podgląd </a>

en: %s submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview</a>
pl: Przesłano %s. <a target="_blank" href="%s"> Podgląd </a>

en: %s saved.
pl: %s zapisano.

en: %s published. <a href="%s">View</a>
pl: %s opublikowano. <a href="%s"> Wyświetl </a>

en: %s restored to revision from %s
pl: %s przywrócono do wersji z %s

en: %s updated.
pl: %s zaktualizowano.

en: Custom field deleted.
pl: Pole niestandardowe usunięte.

en: Custom field updated.
pl: Zmieniono pole niestandardowe

en: %s updated. <a href="%s">View</a>
pl: %s zaktualizowano. <a href="%s"> Wyświetl </a>

en: Event Title
pl: Tytuł Wydarzenia

en: Select category
pl: Wybierz kategorię

en: %s expired
pl: %s wygasło

en: %s approved
pl: Zatwierdzono %s

en: Expire %s
pl: Wygasło %s

en: Approve %s
pl: Zatwierdź %s

en: Dismiss
pl: Oddalić

en: Try Great Add-Ons
pl: Wypróbuj Świetne Dodatki

en: We've noticed you've been using <strong>WP Event Manager</strong> for some time now. we hope you love it! We'd be thrilled if you could <strong><a href="https://wordpress.org/support/plugin/wp-event-manager/reviews/" target="_blank">give us a 5 stars rating on WordPress.org!</a></strong> Don't forget to submit your site to <strong><a href="https://wp-eventmanager.com/showcase/" target="_blank">our showcase</a></strong> and generate more traffic from our site.
pl: Zauważyliśmy, że od pewnego czasu używasz Menedżera wydarzeń <strong> WP </strong>. mamy nadzieję, że to uwielbiasz! Cieszylibyśmy się, gdybyś mógł <strong> <a href="https://wordpress.org/support/plugin/wp-event-manager/reviews/" target="_blank"> dać nam ocenę 5 gwiazdek WordPress.org! </a> </strong> Nie zapomnij przesłać swojej witryny do <strong> <a href="https://wp-eventmanager.com/showcase/" target="_blank"> naszej wizytówki </a> </strong> i generuj większy ruch z naszej witryny.

en: Add-ons
pl: Dodatki

en: Settings
pl: Ustawienia

en: WP Event Manager Add-ons
pl: Dodatki WP Event Manager
